View Single Post
Old 01 May 2012, 05:35   #67
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
2.5: Pana la urma creatura chiar are un rol important, foarte important. Nu se mai intamplase nimic foarte semnificativ in ultimul timp, inceputul episodului 5 a venit ca un balsam. Interesanta si gaselnita borcanelor. Ca de obicei Tyrion se pricepe sa intoarca lucrurile in favoarea sa. Din ce in ce mai simpatica si mai apriga Daenerys...

Originally Posted by corinka:
Desi sunt fan al seriei "Cantec de gheata si foc", serialul acesta incepe sa ma enerveze un pic.
Primul sezon l-am receptat mai bine, pe atunci nu citisem cartile. Intre timp, intre cele doua sezoane, am citit cele cinci romane aparute pana acum, iar ecranizarea celui de al doilea roman, "Inclestarea regilor", incepe sa ma irite.
Per ansamblu, mi se pare un serial bun, care acopera destul de bine actiunea cartii, dar anumite devieri sunt enervante (ex. scenele gay intre Renly si Loras - din carte nu reiese ca ar fi homosexuali si ca ar avea o relatie, plus ca Loras era un cavaler de talia lui Jaime Lannister, nu o "fetita" slaba si neajutorata cum l-au facut sa para in acel duel cu Brienne, care nu imi amintesc sa fi aparut in carte; scenele sado cu Jeoffrey si prostituatele).
Mai mult, desi recunosc ca actiunea romanelor este foarte complexa si acopera multe personaje, astfel ca nu imi amintesc toate detaliile, eu nu mai tin minte ca Melisandre sa fi fost si amanta lui Stannis Baratheon...
In plus, nu am inteles niciodata motivul schimbarii numelor in ecranizari: ce era in neregula cu Asha Greyjoy de a trebuit sa-i spuna Yara Greyjoy? Suna mai sexy Yara decat Asha?

Foarte interesante observatii. "Devierile" sunt realizate cu un scop clar: mai multa mizerie, mai mult rating.

Last edited by paul_aramis : 01 May 2012 at 06:09.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif