Thread: Seriale TV
View Single Post
Old 10 Jun 2010, 10:08   #500
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ba pe Catherine n-au facut-o deloc curva, ci exact cum ai spus, o copila de 17 ani maritata cu un mos prea batran pentru a tine pasul cu ea. Nu inteleg de unde ai dedus curvistina. Daca ne-a aratat ceva serialul asta, e ca multe fapte de "dreptate" din acea perioada erau de fapt capriciile regelui, care nu era nici drept, nici nu-i pasa de poporul sau, nici de credinta, nici de neveste, nici de copiii sai, nici de nimic. Era egoist, orgolios, narcisist, un zeu intre oameni, asa cum e orice om ce se naste cu putere absoluta asupra celor din jur. Nici una din nevestele sale nu merita sa moara, cred ca asta a fost destul de clar in show.
Asta cu acuratetea istorica, cred ca e valabila pana la un punct. Cred ca mai importante sunt dramatismul si emotia, decat sa redai exact nu stiu ce detaliu ca nu stiu care personaj secundar s-a insurat cu nu stiu cine, sau ca nu stiu ce batalie, a fost castigata prin flancuri, nu prin nu stiu ce alta tactica. Nu e o lectie de istorie, decat pana la un punct. Important e sa se prezinte informatiile generale corect, ceea ce e de retinut pentru cultura generala. In rest, orice film istoric e desfiintat cand e analizat de un istoric adevarat. Si apoi un alt istoric adevarat desfiinteaza tot ce a spus acel istoric adevarat despre filmul respectiv. Si tot asa. Ca nu tot timpul oamenii de stiinta sunt in consens.

In fine. Am trecut la un alt show, Big Love. L-a vazut cineva? E despre o familie de mormoni, un sot si trei neveste, dar familia e una moderna, middle class, ce incearca sa se tina departe de clanul si dogmele mormonilor. E amuzant, inedit, si ciudat.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif