View Single Post
Old 14 Apr 2016, 15:24   #165
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
Legat de caine, sincer, nu imi plac aceste animale. Iar filmul de fata m-a bucurat ca nu a pus accentul aproape deloc pe patruped
asa cum ai obervat si tu, tema nu este impresionanta, ci maniera in care scenaristul si cei doi actori, au reusit s-o readuca in atentia publicului.
tot legat de caine, am gasit de cuviinta sa scriu doua-trei vorbe, din postura cunoscator al acestui gen de relatie: caine-stapan, care n-a fost deloc subiectul principal al filmului, desi, titlul, ar putea sa ne induca in eroare. nu am simtit, cum spuneam si spuneai si tu, greutatea unei drame aproape exclusive,pe fondul acestei relatii, dar eu am perceput-o, undeva, in adancul sufletului, fiindca, la randul meu, am o relatie speciala cu patrupedul meu, care, culmea, seamana leit cu Truman. cainii sufera de loialitate totala, daca sunt tratati cu dragoste de catre stapan. loialitatea cainelui, pe de-o parte si sentimentul ca nu va putea sa-i gaseasca un stapan care sa-l iubeasca asa cum a facut-o el, ii provoaca lui Darin o mare neliniste, aproape o durere. desigur, neliniste similara ii provoaca si despartirea de fiul sau, dar mi s-a parut ca vizavi de el, s-a linistit, fiindca relatia cu fata aceea il va ajuta sa suporte mai usor durerea provocata de moartea tatalui sau.
copiii cresc, iti construiesc propriul univers, isi intemeiaza propriile familii, nu raman neconsolati. in schimb, in cazul lui Truman, chiar avea nevoie sa stie ca i-a gasit un loc la fel de bun, asa gandea sa-si lase treburile in ordine.. chiar daca relatia stapan-patruped, n-a excelat, eu am simtit emotia momentului de cumpana, dar, cum spuneam, am simtit-o din perspectiva propriei mele experiente. nu ai idee cat pot fi cainii de sensibili in astel de situatii! sunt in stare refuze mancarea de dorul stapanului. eu asa ceva, nu stiu daca as putea suporta. nu mi-am pus niciodata problema mortii mele, inaintea cainelui. ei bine, filmul asta m-a pus sa ma gadesc la aceasta posibilitate si am ajuns la concluzia ca voi simti exact ca Darin.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif