View Single Post
Old 15 Nov 2010, 03:45   #27
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by marius_em:
Sper sa ma insel, dar ce a facut Rebengiuc in filmul asta nu cred ca se va mai vedea multa vreme in cinematografia noastra, cum nu s-a mai vazut nici o reprezentatie actoriceasca la un asemenea nivel in filmele post-decembriste.
Si, din toate filmele sale, aici mi s-a parut cel mai bun rol al sau, parca si-a turnat sufletul pe ecran. Mi s-a lipit de inima omul asta, parca am redescoperit talentul sau imens.
Am fost suprins, mai ales ca dupa plimbarea sa menajata prin Nunta Muta, aveam impresia ca a inceput s-o lase mai usor.

subscriu. scena din oglinda o depaseste pe cea al lui de niro din taxi driver, am ras cu lacrimi.
apoi scena de la sfarsit mi se pare extraordinara, rebengiuc joaca genial amestecul de sentimente de emotie si bucurie la sosirea fiului, culpabilitate in acelasi timp fata de el, multumire ca a reusit sa rezolve cumva cu medalia, jena ca nu e chiar medalia lui, apoi putina deceptie cand vede ca nora lui si copilul sunt cam colorati, adaugand ingrijorare atunci cand copilul ii ia medalia din piept, lasandu-se aproape coplesit la sfarsit de toate. nu stiu ce alt actor ar fi fost in stare sa faca acest rol. cred ca va ramane un film de referinta.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif