Thread: Batman Begins
View Single Post
Old 16 Jul 2005, 07:32   #28
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
De departe cel mai bun film al verii si asta o spun pentru ca in materie de blockbusters that's pretty much it...
M-am dus la film sceptic asta pentru ca mi-era frica dupa cum peste tot inevitabil am citit cum ca filmul nu e asa bun. Filmul a inceput bine, in plina miscare, murdar, intunecat cu lux de detalii care au lipsit in ecranizarile precedente. Totusi aparitia tarzie a lui Batman a fost compensata cu durata filmului de 2ore 20min.
Desi toata lumea a fost impresionata de acel flux de mari actori pe mine m-au impresionat doar cativa: Bale a fost perfect in rolul lui Bruce si flawless in rolul lui Batman. Gary Oldman a adus acel sentiment de honest cop yet useless in a town infected with corruption. Katie Holmes a fost mai mult in offside, Michael Caine preia rolul lui Alfred asa cum trebuie. Lucius Fox nu stiu daca apare si in comics dar Morgan Freeman l-a facut believable.
Scare Crow - desi a avut un rol mai mult episodic a placut mult prin aerul sau de inteleigenta care denota o oarecare urma de superioritate care inspira frica implicit.
Liam in rolul lui Ra's ah Gul - okay. Are acelasi rol de mentor (stiti voi care) dar cu o inclinatie spre deceptie si anarhie.

The gadjets - sunt aproape de realitate, nimic nu este exagerat, prea shiny si prea avansat. The batmobil - unic, fara neoane rosii sau orice alte luminite care sa ii dea un aer cheesy & really cool. Chiar si on board computer este simplu - nothing too fancy!
I had a thing with the apparently long cape, i saw the movie and it turned out great si Bale as Batman a fost excelent numai prin non-human yet bad ass creature of the night like voice pentru ca la capitolul "fight scenes" filmul e cam sarac in detalii. Povestea celei de-a 2 a 1/2 a filmului a fost ok dar m-a deranjat judecarea criminalului sotilor Wayne si uciderea acestuia. El trebuia sa ramana motivatia lui Bale de a lupta de partea binelui. Imaginea azilului Arkham lasa de dorit - unde este acea imagine intunecta, gotica a azilului plina de infractori care mai de care pe care o vedeam in benzile desenate si in seria TV ?

Desi eram sceptic in privinta lui Goyer - m-a surprins placut sa aud niste replici precum: SWEAR TO GOD, It's okay, it's okay! ... I won't kill you... but I don't have to save you ... si "you haven't given up on me have you Alfred ? NEVER" si Murphy cu: "It's THE BAT MAN!". The Batman Theme: some scary mother! DARK & FLWLESS!

at the bottom of the line - the best ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif