View Single Post
Old 15 Apr 2015, 21:33   #77
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by mirodoni:
Tema era „De ce nu merg românii la filme românești”
Cifrele vin să arate cât este adevăr și cât impresie falsă.
sunt convinsa ca o discutie serioasa despre tema nu se poate desfasura fara o analiza la fel de serioasa si profunda a istoriei filmului romanesc. mi se pare un pic abstracta formularea. care romani si care filme romanesti? cred ca este necesar sa va opriti un pic asupra fiecarei categorii de varsta, fiindca, evident, perceptia este total diferita de la o generatie la alta. nu stiu cat conteaza pretul biletului, dar mi se pare un aspect minor, poate cel mai lipsit de importanta. motivele pentru care copiii, adolescentii, tinerii, adultii si batranii romani nu merg la cinema sa vada filme romanesti, sunt diferite pentru fiecare in parte, avand insa, un mare numitor comun: lipsa popularitate. in ceea ce priveste statisticile, nu stiu cat sunt de relevante, fiindca cifrele, in mod normal, reflecta numarul spectatorilor care au platit biletul de intrare. pe aceia care vad filmele fara a plati biletul, cine-i contabilizeaza? asadar, intrebarea vine cat de poate de firesc: se stie numarul total si complet ale romanilor (din Romania), care merg sa vada filme romanesti?
nu am idee ce se intampla in afara. poate altii care cunosc fenomenul, pot oferi informatii valoroase, dar nu mare mi-ar fi mirarea (ca din pur patriotism si dor nesfarsit de casa), romanii din strainatate sa fie mult mai amatori sa vada filme romanesti.
si mai cred ceva, de fapt, sunt convinsa de un lucru: romanii si-au modelat gusturile, au alte pretentii de la filmele romanesti, fiindca doresc cu disperare ca ele sa fie o reflectie a vietii actuale pe care ei o traiesc, chestie care, din pacate, aproape ca nu se intampla. din punctul meu de vedere, avem de-a face cu un mare anacronism si din pacate, asta nu este deloc un lucru incurajator. filmul romanesc a ramas destul de mult in urma a ceea inseamna viata sociala,politica, de familie, de tot ce vreti voi, din Romania zileler noastre. cu alte cuvinte, de ce ar merge romanul sa vada un film care nu contine nici un dram din ceea ce-l intereseaza sau framanta pe el, in viata de zi cu zi? raspunsul poate veni din partea celor care sunt in domeniu. eu nu judec lucrurile decat ca simplu spectator, care doreste cu adevarat sa vada filme romanesti, dar unele care lase in urma sabloanele comuniste.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif