Thread: "Knowing"
View Single Post
Old 26 Jun 2009, 12:50   #10
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Le zice bine Pitbull in cronica dar nu stiu cum se face ca filmul te tine cu rasuflarea taiata de la inceput si pana la sfarsit. Scenariul, extrem de bine scris in sensul interesting-ului, jocul lui Cage, care se plafonase in ultimul timp, in Knowing creste usor in perceperea dramei catre spectator si ii citesti pe chip cam toate angoasele care te trec pe tine cand privesti...scena cu avionul care rupe cablurile si cade in dunga beoingind in flacari absolut geniala dpdv al credibilitatii efectului special, pur si simplu m-a lasat masca, "Bai, e pe bune???", "E pe bune!", exceptand fostii pasageri care ies arzand, prea multi, prea energici; "Blonzii" aia cam luati din alte filme, neangrenati in atmosfera si idee, strica tot filmul; iarasi pietrele negre care leviteaza, de neinteles...vreo metafora subtila ce n-am priceput-o eu...
Povestea cu cifrele e construita destul de simplu insa fara a scoate in evidenta vreo hiba majora care sa te dezamageasca, nici complicatii d-alea algoritmicoarborial analitice de te doare capu'...Rose Byrne interpreteaza ca la carte o tipa anxioasa care mai si o pateste, ca majoritatea speriatilor din horror-uri, desi filmul nu e tocmai un horror..."fiul lui tata", destul de matur, se pare ca a primit un instructaj eficient, invatandu-si bine personajul.
Finalul, exceptand "parjolirea Terrei", destul de non-Knowing, inca o secventa si o dadeau in alt film dar oricum s-au intins cam mult, si religios, si stintific, si fantastic, si-si...Totusi, dupa ce treci prin ce treci simti nevoia unei Apocalipse exploatata mai bine, cam superficiala, incearca sa rezolve ca sa zica ca s-a rezolvat (minusul asta apare tot mai frecvent in filmele hollywood-iene), un fel de Deep Impact + The Day After Tomorrow + Next + tente de alte apocalipsute. Efectele speciale sunt magistral realizate facand toti banii - inclusiv scena de la metrou, de nota 10 - din pacate Knowing se rezuma aici fara sa depaseasca prea mult nivelul imaginii, avand semi-plot-uri si mini-rezolvari ce nu schimba povestea la nivelul tehnologiei acestor efecte. Dar nu stiu cum se face ca filmul te tine in suspans de la inceput si pana la sfarsit iar aici Nicolas Cage e principalul punct forte. Oricum, e de vazut si revazut macar o data.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif