View Single Post
Old 18 Apr 2012, 21:56   #60
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Eu sunt un mare fan al universului creat de G.R.R. Martin si am devorat primul sezon in 3 zile (din care 6 episoade le'-am dat gata intr-una singura si in conditiile in care un episod tine aproximativ 1 ora). Apoi a venit asteptarea de aproape un an timp in care am citit primul volum si sunt deja pe finish cu prima parte din ¨Clash Of Kings¨. Stau si ma intreb ce mecanisme trebuie sa existe in capul unui om pentru a crea o lume atat de vasta si captivanta. Observ grija lui Martin pentru personaje precum Tyrion, Jon Snow, Theon Greyjoy, Bran Stark, Arya Stark, Sandor Clegane, Jaime Lannister, adica bastarzi, pitici, invalizi, ignorati, mutilati, ucigasi de regi toit cei care sunt definiti de calitati cumva negative. De asemenea, autorul manifesta incredere si pentru personajele care trebuie sa creasca si sa aiba o imagine noua in fata cititorilor cum ar fi Sansa Stark sau Daenerys Targaryen.
Credeam ca totul s-a sfarsit odata cu Lord Of The Rings si ca nicio serie nu va mai avea puterea sa egaleze magnitudinea creatiei lui Tolkien, insa A Song Of Fire And Ice a schimbat total aceasta optica si va asigur ca nu ati vazut nimic. Ceea ce urmeaza este de-a dreptul colosal.
Sunt de asemenea curios si in legatura cu seria lui Stephen King, ¨The Dark Tower¨ care se pare ca va fi ecranizata tot de HBO. Viitorul suna bine!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif