View Single Post
Old 10 Aug 2010, 11:39   #759
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Sergiu Nicolaescu: "Daca-l intilnesc pe Victor Rebengiuc, il desfiintez"

Revista VIP

Sergiu Nicolaescu a vizitat mormintul lui Carol I de la Curtea de Arges, in urma cu citeva saptamini, cu ocazia unui festival international de poezie. Am profitat de aceasta ocazie si am discutat cu maestrul despre film si sursa inepuizabila pentru crearea acestuia: istoria.

A avut inima reginei Maria in mina

„La Curtea de Arges am revazut mormintul lui Carol I, al Elisabetei si al reginei Maria, a carei inima am tinut-o in mina, cind am gasit-o la Risnov, in anii ’70. Am avut ocazia sa filmam acolo, in cetate, intr-o grota unde se afla, intr-o cutie, inima reginei Maria, luata de la Balcic“. De atunci si-a dorit sa faca un film istoric, despre Carol I. „Regina Maria a fost o femeie de exceptie. Ea a reusit sa uneasca Romania, alaturi de Carol I. Ferdinand era foarte slab. Nu avea personalitate“, spune Nicolaescu, care a fost intimpinat la Curtea de Arges de catre IPS Calinic, care i-a inminat o diploma si o medalie de onoare, in semn de respect si apreciere.

„Neica nimeni din juriul CNC“

In prezent, Sergiu Nicolaescu are un nou scenariu, continuarea de la filmul Poker, pe care l-a inscris la concursul de la CNC, dar crede ca nu se mai poate baza pe banii de aici.

http://www.revistavip.net/RevistaVIP...ez_._/5/FREE1/
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif