Thread: Prometheus
View Single Post
Old 16 Jun 2012, 16:17   #40
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Am vizitat pt prima oara IMAXul saptamana trecuta si m-am delectat cu Prometheus (poate fi vizionat fara probleme si in 2d). Am intrat in sala fara prea mari asteptari si am iesit multumita filmul mi s-a parut mai mult decat decent. Din pacate discutiile negative din jurul filmului au fost alimentate si de marketingul de proportii dinaintea lansarii...so the expectations were skyrocking as in the Avatar melodrama un prieten, fan Ridley Scott, l-a asteptat de 1 an si jumatate cu sufletul la gura si intr-un final a fost nemultumit. pauvre...
Eu am trecut cu vederea unele elemente care au deranjat pe unul si pe altul, inclusiv cliseele de care oricum nu vom scapa in vecii vecilor aici includ sacrificiul cu zambetul pe buze al echipajului, alergarea in linie dreapta a lui Vickers and other small stuff. In filme va exista intotdeauna tendinta ca personajele amorale sa fie pedepsite cu morti stupide (Vickers nu face exceptie). Scena cezarianei pare ea neverosimila dar macar Shaw a avut decenta de a se indoi de durere pana la finalul filmului, plus ca adrenalina a avut si ea un rol aici.
Din scenele criticate punctual as avea cateva obiectii din pozitia mea de spectator care nu face parte din nici o tabara:
Originally Posted by Liviu-:
Caracatita aia din final creste de nu stiu cate ori in cateva zeci de minute... desi nu prea pare sa fi avut cu ce sa se hraneasca.
Am revazut Alien pt a vedea legatura cu Prometheus si am observat ca si alienul a ajuns ditai creatura (mult mai complexa decat caracatita uriasa) in cateva zeci de minute si fara sa se hraneasca. Fiind inrudite genetic, cele doua creaturi au acelasi metabolism, nu?
Originally Posted by Liviu-:
Inainte de final lumea pleaca de pe nava fara sa faca niciun plan de urgenta... in caz ca intalnirea cu un extraterestru mai mare, mai puternic si probabil mai inteligent s-ar putea sa nu fie chiar atat de incantatoare. Intre timp pe nava exista o caracatita de care Rapace pur si simplu uita.
Ultima oara cand o vazuse avea cativa zeci de centimetri si nu avea de unde sa-i intuiasca dimensiunile finale ori viteza de crestere. Nici nu a avut timp s-o studieze cu atata “distractie” in jur. Oricum caracatita avea rol-surpriza in scena finala, deci trebuia sa fie la inaltime
Originally Posted by Liviu-:
De ce pana mea ar vrea extratrestrii sa vii pe planeta aia? Cu atat mai mult cand oricum trimiteau nave sa te omoare chiar pe planeta ta?
Toate “invitatiile” de pe acele placi erau mai vechi de 2000 de ani. Se presupune ca pana in acel moment inginerii erau multumiti de creatia lor astfel ca si-au dat acordul unei eventuale intalniri. Se pare ca acel eveniment de acum 2000 de ani, care nu e greu de ghicit (impodobirea pomului de Craciun nu e intamplatoare) i-a nemultumit atat de tare incat au facut pregatirile necesare unei apocalipse. Numai ca noua lor creatie s-a intors impotriva lor. Nothing wrong with this theory.
Originally Posted by Liviu-:
Oamenii astia se duc intr-o misiunea cu un asemenea profil fara paza serioasa?
Well, oamenii astia au raspuns unei invitatii. Cum sa te duci inarmat in vizita? Gazda te poate considera ostil, nu mai zic mincinos, cand ii intampini cu “we mean no harm” desi esti inarmat pana-n dinti. Totusi, nu era ceva de genul Hansel and Gretel

Oferirea rolului lui Peter Weyland unui actor mai tanar decat “bosorogii” Hollywoodului mi s-a parut o decizie de bun-simt. Numai apropoul cum ca un Jack Nicholson ori un Kirk Douglas ar aduce mai bine cu un personaj matusalemic sau ar scuti compania de cheltuieli in plus pt machiaj, ar fi o jignire!

In a weird way m-a deranjat accentul ambiguu al lui Idris Elba what the hell was that?southern/ ameribritish? Si mai avea si nume cu rezonanta slava…
Fassbender mi-a placut enorm, rolul de evil scientist i-a venit ca o manusa asa se face treaba dom’le, fara scrupule! Glumesc, evident, dar ar fi bine ca oamenii de stiinta sa descopere odata o metoda de vindecare a cancerului…and David’s the right thing for the job!

Am speranta ca sequelul prequelului va raspunde la toate intrebarile ridicate de aceasta poveste intriganta si poate va fi o varianta satisfacatoare pt toata lumea Sunt o optimista.
O disecare mai eficienta a filmului cu toate motivele lui mai mult sau mai putin mitologice necesita o a doua vizionare dar asta se va intampla cand va aparea dvd-ul
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif