Thread: Prometheus
View Single Post
Old 16 Jun 2012, 14:10   #39
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
@rifa

Incredibil cum poti sa te referi la un lucru si de fiecare data sa treci pe langa subiect legandu-te de toate prostiile din lume. Uite mai pe scurt.

Comparand doua filme ale lui Scott, unul care are o tema mai pe placul oamenilor, una istorica. KoH fiind superior din punct de vedere tehnic fata de Prometheus. De ce KoH are 33% si asta are 76% avand in vedere erorile puerile si penibile din scenariu celui din urma ? Cum explici tu asta, cum explici o diferenta atat de mare ?

In rest sa adresez pe scurt miilor de quote-uri:

1. THAT WAS THE FUCKING POINT ! Nu intelegi ca un film ca KoH din punct de vedere tehnic avea mai multe in favoarea lui decat niste decoruri negre si are 33% spre deosebire de 76%, mai putine gauri in scenarii, MULT mai putine. Este ireal ce vorbesti tu acolo.

2. Star Trek nu a avut o coloana sonora mai buna ? Giacchino ala e praf rau. La District 9 este discutabil ? Nu, cred ca majoritatea oamenilor vor alege District 9 si Star Trek peste Prometheus ca coloana sonora si as fi foarte surprins daca cei din industrie se vor da peste cap pentru ce au facut astia in Prometheus. Sincer, nu cred.

3. Este un indemn pe care nu o sa il repet pentru ca vad ca nu e posibil, deocamdata.

4. De ce as citi si as lua de buna ce au spus altii ca au vazut in film cand eu am vazut ce a vrut regizorul sa se vada, adica un rahat frumos impachetat.

5. Aia si-au dat jos castile in extazul momentului. Ce extaz ? Stii conditiile in care poate aparea extazul ? Crez ca daca traversezi niagara pe un fir pe la jumatatea traseului te poti extazia asa tare ? LOLOZAUR. Se duceau in necunoscut. Stii ce e ala un microb ? Stii ce face ? Nu ai trecut pe la biologie deloc ? Nu de alta dar ai atat de multe cunostinte ca "expertii" de pe Prometheus. Ce dracu sa vorbeasca lumea cu tine cand nu intelegi de la ce vine SCIENCE fiction. SCIENCE. Ia da search pe google si o sa gasesti mai multe informatii decat euglena verde.

6. Moon desi se intampla in viitor e mai mult o tema de discutie a carui actiune se intampla intradevar in viitor dar are mai mult de a face cu o discutie filozofica. Aceasi tema poate fi integrata si intr-un mediu prezent dar probabil ca trebuie sa arati cimpanzei carora li se toarna lucruri in ochi si pe piele si sa ii vezi cum urla de durere si nu s-ar duce nici dracu la un asa film, chiar daca in sinea lor oamenii nu ar fi de acord cu asa ceva. Inca un lucru, Moon nu este singurul film care trateaza aceasta tema si nu e nici cel mai important film al secolului. Este un film reusit cu o interpretare foarte buna a unuia dintre actorii mei preferati Sam Rockwell. Probabil ca e "cool" sa aduci in discutie Moon ca un film pentru pseudo-inteligenti care vor sa para mai "profunji" decat sunt in realitate. Star Trek ala , ce voma de film. Auzi, sa aduci aminte de Star Trek si sa nu spui de Moon. Cata ignoranta. Dar tu rifa de ce nu ai adus in discutie The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, daca tot e sa aducem in discutie aiurea filme SF ? In plus este si mai inteligent decat aceasta voma imparfumata frumos ce se numeste Prometheus.

Originally Posted by rifa:
Asta stiam de foarte mult timp. Scott nu a avut niciodata cine stie ce treaba cu scenariile filmelor sale. Decat cu ideile generale... Ca si in Prometheus. El a venit cu conceptul, Lindelof a executat.

Imi pare rau sa te dezamagesc dar original Ridley Scott nu a fost regizorul acestui film. Fox nu a vrut sa plateasca banii pentru prequel decat daca era facut de Scott asa ca l-au schimbat pe regizor cu Scott iar Scott l-a adus pe Lindelof ca sa mazgaleasca scenariul care era dinainte facut si ideea era acolo.

Oh, snap, s-a dus dracu si teoria cum ca Ridley Scott a gandit filmul asta. A introdus niste simboluri crestine ca sa ii ameteasca de cap cum ca ar fi ceva mai important decat este. NU a fost ideea lui Ridley Scott filmul asta.

Originally Posted by Hattifnatt:
Scena cu operatia: nu poti merge dupa o cezariana !!! tipa sare si alearga mai ceva ca la olimpiada...

Daca nu scrie pe forumul ala inseamna ca se poate alerga dupa ce ti-ai taiat burta pe jumatate si ai capse in piele. Sau poate au explicat "cunoscatorii" de pe forum. Acele minti luminate ale internetului.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 16 Jun 2012 at 16:34.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif