Thread: Prometheus
View Single Post
Old 16 Jun 2012, 12:36   #37
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Redy:
In primul rand, cand am facut comparatia cu KoH am facut-o in ceea ce priveste versiunea care a rulat la cinema iar faptul ca KoH DC a fost mai buna nu are legatura cu elementele de care vorbea acealea fiind: costume, imagine, soundtrack, sunet. Vezi tu, versiunea DC nu a adaugat nimic nou in ceea ce priveste aceste elemente. Astfel ca fie nu ai priceput asta sau vrei sa te iei in gura cu mine si incepi sa scoti de prin buzunare lucruri care nu au legatura cu ce am zis.

De ce il aduci in discutie pe Ebert aici ? In fine, nu e primul lucru fara sens adus in discutie de tine.

Deci Kingdom of Heaven a avut multe elemente superioare lui Prometheus in ceea ce priveste analiza elementelor care compun un film. De ce nu a fost privita versiunea din cinema cu aceiasi ochi buni ca Prometheus ? Oare de ce ? Tu ce zici ? Ia baga material.

Bati campii rau de tot. Te mai intreb o data ca vad ca nu intelegi si dai niste raspunsuri total deplasate. Cum doamne poti tu sa compari un film epic/istoric cu un science-fiction din punct de vedere al COSTUMELOR? Tu gandesti inainte sa spui ceva? Stai ca ai mai spus niste aberatii...

Originally Posted by Redy:
Pentru ca s-ar putea sa nu intelegi ce inseamna o coloana sonora buna si un sunet bun iti voi da doua exemple de filme SF care stau MULT mai bine la capitolele de mai sus: District 9 si Star Trek.
Star Trek are sunet mai bun decat Prometheus? District 9 e discutabil. Coloana sonora din Star Trek mai buna decat Prometheus? Se vede ca esti un maestru al detaliilor tehnice. "Prietene", locul tau e pe forumul IMDB.

Originally Posted by Redy:
Cu ce a fost superior Prometheus lui Kingdom of Heaven ca film de exista o diferenta de 50% pe rottentomatoes intre cele doua filme ? Nu imi da citate din ce zice Costel sau Gigel, cum am zis, gandeste cu capul tau si vino cu un raspuns.
Tu nu esti sanatos. Parca am zis clar mai sus ca si eu consider KoH mult mai bun decat Prometheus? De ce iti place sa bati campii? Si inca o data iti spun... invata sa te exprimi... ai folosit de N ori "gandeste cu capul tau" chiar si cand nu era cazul. Ai o limita in vocabular?

Originally Posted by Redy:
si tu crezi ca intelegi tot din Prometheus pentru ca ai citit nu stiu unde ce au inventat aia.
1. Nu cred ci chiar am inteles pentru ca unele din lucrurile alea le-am scris si eu.
2. Se vede ca nici macar 2 minute n-ai stat sa dai atentie analizelor de pe internet. "nu stiu unde ce au inventat aia" te-a cam dat de gol...

Originally Posted by Redy:
Daca ar fi sa nominalizezi cateva scene in care sunetul ti-a creat o anumite atmosfera urmarind filmul care ar fi alea ?
1. Intro
2. Furtuna
3. Aterizarea navei.
4. Explorarea piramidei.
5. Harta.
6. "Renasterea" inginerului.
7. Finalul.

Originally Posted by rifa:
Nu vad cum decoruri negre si folosirea acelorasi 2-3 locatii in tot filmul ar trebui sa ma dea peste cap din punct de vedere al designului sau a imaginii ? Prometheus nici nu se aproprie de District 9 sau Star Trek in ceea ce priveste genul SF si modul cum arata filmul. Nu a fost nici "gritty" nici "horror", a fost o ciorba cu de toate.
Bai baiatule... De ce-ti bati tu capul sa analizezi filme daca habar nu ai cu ce se mananca? Decoruri negre? Tu ai vazut ce detaliu si cata munca s-a pus in decorurile alea? Tu ai vazut cata munca s-a pus in Inginerii aia si cat de detaliat au lucrat? Tu ai inteles ca filmul asta a folosit in proportie de 85% efecte practice si nu CGI ca Star Trek de exemplu?

Originally Posted by rifa:
Din punct de vedere tehnic Prometheus este inferior lui Kingdom of Heaven deci singura diferenta poate fi scenariul si ala este absolut jalnic pentru oricine care are cat de cat bun simt si poate adauga 1 si 2 si nu ii da 5.

Inca o data iti spun... Nu esti sanatos. COMPARI UN FILM ISTORIC CU UN SCIENCE-FICTION? Tata genurile astea chiar si din punct de vedere tehnic nu se aseamana deloc...

N-ai spus nimic relevant in tot topicul asta si de fiecare data cand te-am rugat sa spui ceva concret si constructiv, sa-mi argumentezi de ce filmul asta e "o ciorba" ai deviat de la subiect si ai inceput sa bati campii, sa faci comparatie cu KoH si cu mai marea capodopera "Star Trek". Pacat de oamenii cu adevarat inteligenti care au parasit forumul asta si de la care puteam citi sau chiar invata lucruri adevarat interesante. Au ramas 2-3 buni si restul de mazgaliti ca tine. Nici nu ma mai intereseaza raspunsul tau... O sa fie oricum in acelasi ton.

Acum lasa-ma sa ma intorc sa vorbesc cu un om care stie sa poarte o discutie pe subiect si nu sa se abata de la el pentru ca nu are nimic de spus concret...

================================================== ========================

Originally Posted by Liviu-:
Poate toate obiectiile prezentate de mine si de ceilalti ti se par la fel de stupide cum ni se par noua scenele din film
Nu mi s-a parut nimic stupid... mi s-a parut mai degraba o reactie "la rece" putin grabita si cu siguranta influentata de greselile de suprafata ale filmului care sunt evidente si nu pot fi ocolite asa usor.

Originally Posted by Liviu-:
dar daca vedem gresit scenele respective ar trebui sa le iei putin la puricat pentru ca pana acum esti singurul care nu a discutat un moment la obiect si ai vorbit despre chestii difuze, nimic exact.
Liviu, tocmai asta ti-am cerut. Sa imi scoti in evidenta niste greseli enorme la care pot sa-ti dau un raspuns. Din pacate a intervenit Tedy sau Redy si ne-am indepartat de la subiect.

Originally Posted by Liviu-:
Daca vrei putem lasa astea la o parte (pentru moment, nu pot fi chestii de trecut cu vederea din punctul meu de vedere) si putem trata temele filozofice, care exista cu siguranta, dar mi se par subtiri in principal pentru ca Scott, de fapt scenaristul, a amestecat haotic elemente intelectuale cu aspecte multiple pur comerciale.
Putem, dar as prefera sa vorbim si de ce ti s-au parut tie greseli evidente de suprafata. Ce pot sa recunosc este urmatorul lucru. Filmul are o hiba mare. Greselile pe care le are ies atat de mult din ecran incat te pot face foarte usor sa nici nu-ti mai bati capul sa vrei sa intelegi unde bate filmul si ce elemente din mitologie detine filmul. Spre deosebire de Inception, un film care are si el greselile lui, Prometheus nu a stiut sa le ascunda in asa fel incat sa te tina in priza pe tot parcursul filmului. Asta, dar si o promovare masiva a studiourilor legand acest film strans de universul Alien au fost de-ajuns sa-i faca pe multi sa loveasca din plin in film.

Originally Posted by Liviu-:
Printre aspectele astea se numara scene extrem de simpliste narativ pe tematica actiune-thriller-horror. N-am absolut nimic cu ele, mi se par foarte bine facute, mai ales in ceea ce priveste imaginea si sunetul (mai putin coloana sonora). Cred ca Scott sau cine a gandit filmul a facut o greseala prin faptul ca a combinat elementele astea, greseala pe care ma asteptam sa o faca The Avengers si n-a facut-o, fiind astfel o surpriza placuta pentru asteptarile mele mici.
Cu siguranta si eu ma asteptam la mai multa atmosfera in directia respectiva. Ma asteptam la o combinatie spumoasa a acelor elemente. Din pacate nu s-a intamplat insa nici cele prezente nu au fost abordate gresit. Chiar am mentionat in recenzia mea ca din punct de vedere narativ, filmul nu vine cu nimic nou ci pastreaza o constructie clasica a scenelor. Ceea ce nu e rau dar nici nu poti sa spui ca e ceva fenomenal. Tehnic filmul a fost aproape perfect. Sunt cateva minusuri. Filmul exceleaza din punctul meu de vedere la alte capitole insa.

Originally Posted by Liviu-:
Prometheus e un terci, nu e un film important in ce priveste aspectele filosofice si e doar un alt film bine realizat din punct de vedere tehnic, iar de astea tot apar. Ce e Prometheus si e o adevarata realizare (negativa) e faptul ca detalii narative care nu privesc elementele filosofice (desi cred ca ne-am putea lega si de ele, cel putin de incoerenta lor prin modul in care se leaga cu restul filmului) sunt de-a dreptul imbecile. Sunt niste enormitati cum rar am vazut in vreun film. De fapt daca ar trebui sa ma gandesc la un film cu mai multe greseli nu ti-as putea spune unul pe moment. Poate e si pentru faptul ca am privit Prometheus cu mai multa atentie decat pe altele, in principal pentru ca aveam asteptari foarte mari cand am intrat in sala de cinema. Acum mi se pare foarte ciudat ca am reusit sa ies din sala oarecum entertained. De fiecare data cand vedeam o scena stupida strambam din nas si mergeam mai departe ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic... si a mers asa de la inceput pana la sfarsit.
N-as spune ca e un terci. As spune ca povestea de suprafata este slabuta si contine mici erori in schimb consider ca este un film important pentru cei care cred sau care sunt interesati de "Creationism". De ce? Pentru ca tot filmul este in stransa legatura cu niste elemente mitologice si istorice foarte foarte importante. Tot ce se intampla in film are la baza practic civilizatia sumeriana.

Originally Posted by Liviu-:
Unele greseli le-am comentat cu un prieten imediat dupa film, erau pur si simplu prea mari pentru a nu fi spuse (operatia si ce urmeaza, scena cu castile date jos), altele le-am pastrat pentru mine pentru ca celeilalte persoane ii placuse filmul destul de mult si nu vroiam sa intru in detalii. Multe insa le uitasem pana la sfarsitul vizionarii si abia dupa ce am terminat discutia incepeam sa mi le amintesc. Majoritatea din cele prezentate in topicul asta sunt chestii la care ma gandisem chiar inainte sa ajung acasa dupa vizionare, chiar si din cele citate de prin alte parti. Ba chiar mai sunt multe pe care nu le-am trecut aici. Mai sunt alte aspecte care mi-au scapat si le-am citit prin alte parti, dar e clar ca ceva e complet aiurea cu scenariul asta.
Ce este in neregula la scena cu operatia?
Castile date jos? Castile au fost date jos pentru ca "aerul era mai pur si mai respirabil decat pe Pamant". La asta poti adauga "extazul de moment". De multe ori se intampla sa ne dam curajosi in fata naturii si a ceea ce nu intelegem. Face parte din natura umana. Este un element cliseic dar acceptabil intr-un film de genul asta. La urma urmei, nimeni nu s-a asteptat ca asta sa fie un alt "Moon". (Apropo: interesant cum domnul Tedy nu a mentionat Moon dar a mentionat Star Trek... )

Originally Posted by Liviu-:
Intreaba-te cand s-a intamplat un fenomen atat de mare legat de erorile narative ale unui film. Eu sincer nu stiu niciunul care sa fie atat de discutat din punctul asta de vedere. Sunt ferm convins ca cineva care nu vede asta se pacaleste singur.
Ai dreptate. Dar multe din erorile acestui film de fapt nu sunt erori si sunt tratate cu superficialitate. Intreaba-te insa cand s-a intamplat un fenomen atat de mare legat de aspectele mitologice si filozofice narative ale unui film? Intreaba-te cand au mai aparut atat de multe teorii legate de un film si cand au mai aparut atat de multi oameni analizand continutul narativ si vizual al unui film? Poate Inception... Poate. Sunt ferm convins ca cineva care nu vede asta se pacaleste singur. Merge in ambele parti? Merge...

Originally Posted by Liviu-:
Ah, era sa uit. Dupa filmul asta il vad total altfel pe Scott. E clar ca omul nu are nimic de-a face cu scenariile filmelor sale, deci daca vreun film de-al lui are merite la capitolul asta clar nu i se datoreaza lui. In ceea ce priveste aspectele tehnice filmele sale cred ca au fost intotdeauna la nivel inalt, au avut o oarecare viziune, desi e posibil ca elemente importante precum imaginea sa nu i se datoreze lui. Nu stiu, aici inca nu ii iau niciun merit.

Asta stiam de foarte mult timp. Scott nu a avut niciodata cine stie ce treaba cu scenariile filmelor sale. Decat cu ideile generale... Ca si in Prometheus. El a venit cu conceptul, Lindelof a executat.


@Redy --- Ai uitat de Gravity... Of of...

PS: Director's Cut va avea 30 de minute in plus...

Last edited by rifa : 16 Jun 2012 at 13:29.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif