Thread: Prometheus
View Single Post
Old 15 Jun 2012, 16:50   #30
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mi se pare ca discutia nu merge intr-o directie potrivita. N-ati vrea sa discutam pe chestii exacte din film? Mi s-ar parea mai constructiv. rifa, ai de ales din multe surse. Poate toate obiectiile prezentate de mine si de ceilalti ti se par la fel de stupide cum ni se par noua scenele din film, dar daca vedem gresit scenele respective ar trebui sa le iei putin la puricat pentru ca pana acum esti singurul care nu a discutat un moment la obiect si ai vorbit despre chestii difuze, nimic exact. Daca vrei putem lasa astea la o parte (pentru moment, nu pot fi chestii de trecut cu vederea din punctul meu de vedere) si putem trata temele filozofice, care exista cu siguranta, dar mi se par subtiri in principal pentru ca Scott, de fapt scenaristul, a amestecat haotic elemente intelectuale cu aspecte multiple pur comerciale. Printre aspectele astea se numara scene extrem de simpliste narativ pe tematica actiune-thriller-horror. N-am absolut nimic cu ele, mi se par foarte bine facute, mai ales in ceea ce priveste imaginea si sunetul (mai putin coloana sonora). Cred ca Scott sau cine a gandit filmul a facut o greseala prin faptul ca a combinat elementele astea, greseala pe care ma asteptam sa o faca The Avengers si n-a facut-o, fiind astfel o surpriza placuta pentru asteptarile mele mici.

Prometheus e un terci, nu e un film important in ce priveste aspectele filosofice si e doar un alt film bine realizat din punct de vedere tehnic, iar de astea tot apar. Ce e Prometheus si e o adevarata realizare (negativa) e faptul ca detalii narative care nu privesc elementele filosofice (desi cred ca ne-am putea lega si de ele, cel putin de incoerenta lor prin modul in care se leaga cu restul filmului) sunt de-a dreptul imbecile. Sunt niste enormitati cum rar am vazut in vreun film. De fapt daca ar trebui sa ma gandesc la un film cu mai multe greseli nu ti-as putea spune unul pe moment. Poate e si pentru faptul ca am privit Prometheus cu mai multa atentie decat pe altele, in principal pentru ca aveam asteptari foarte mari cand am intrat in sala de cinema. Acum mi se pare foarte ciudat ca am reusit sa ies din sala oarecum entertained. De fiecare data cand vedeam o scena stupida strambam din nas si mergeam mai departe ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic... si a mers asa de la inceput pana la sfarsit. Unele greseli le-am comentat cu un prieten imediat dupa film, erau pur si simplu prea mari pentru a nu fi spuse (operatia si ce urmeaza, scena cu castile date jos), altele le-am pastrat pentru mine pentru ca celeilalte persoane ii placuse filmul destul de mult si nu vroiam sa intru in detalii. Multe insa le uitasem pana la sfarsitul vizionarii si abia dupa ce am terminat discutia incepeam sa mi le amintesc. Majoritatea din cele prezentate in topicul asta sunt chestii la care ma gandisem chiar inainte sa ajung acasa dupa vizionare, chiar si din cele citate de prin alte parti. Ba chiar mai sunt multe pe care nu le-am trecut aici. Mai sunt alte aspecte care mi-au scapat si le-am citit prin alte parti, dar e clar ca ceva e complet aiurea cu scenariul asta. Intreaba-te cand s-a intamplat un fenomen atat de mare legat de erorile narative ale unui film. Eu sincer nu stiu niciunul care sa fie atat de discutat din punctul asta de vedere. Sunt ferm convins ca cineva care nu vede asta se pacaleste singur.

Ah, era sa uit. Dupa filmul asta il vad total altfel pe Scott. E clar ca omul nu are nimic de-a face cu scenariile filmelor sale, deci daca vreun film de-al lui are merite la capitolul asta clar nu i se datoreaza lui. In ceea ce priveste aspectele tehnice filmele sale cred ca au fost intotdeauna la nivel inalt, au avut o oarecare viziune, desi e posibil ca elemente importante precum imaginea sa nu i se datoreze lui. Nu stiu, aici inca nu ii iau niciun merit.

Last edited by Liviu- : 15 Jun 2012 at 16:57.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif