Thread: Prometheus
View Single Post
Old 15 Jun 2012, 16:34   #29
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Las deoparte pseudo-analiza ta in ceea ce priveste neamul romanilor pentru ca nu are legatura cu subiectul decat in capul tau. Asa, odata ce am terminat cu asta si analiza ta pe text putem trece la lucruri mai serioase.

In primul rand, cand am facut comparatia cu KoH am facut-o in ceea ce priveste versiunea care a rulat la cinema iar faptul ca KoH DC a fost mai buna nu are legatura cu elementele de care vorbea acealea fiind: costume, imagine, soundtrack, sunet. Vezi tu, versiunea DC nu a adaugat nimic nou in ceea ce priveste aceste elemente. Astfel ca fie nu ai priceput asta sau vrei sa te iei in gura cu mine si incepi sa scoti de prin buzunare lucruri care nu au legatura cu ce am zis.

De ce il aduci in discutie pe Ebert aici ? In fine, nu e primul lucru fara sens adus in discutie de tine.

Deci Kingdom of Heaven a avut multe elemente superioare lui Prometheus in ceea ce priveste analiza elementelor care compun un film. De ce nu a fost privita versiunea din cinema cu aceiasi ochi buni ca Prometheus ? Oare de ce ? Tu ce zici ? Ia baga material.

Pentru ca s-ar putea sa nu intelegi ce inseamna o coloana sonora buna si un sunet bun iti voi da doua exemple de filme SF care stau MULT mai bine la capitolele de mai sus: District 9 si Star Trek. Goarnele alea din Prometheus care zbiara aiurea nu fac parte dintr-un soundtrack reusit, ba chiar este mediocru spre prost.

Cu ce a fost superior Prometheus lui Kingdom of Heaven ca film de exista o diferenta de 50% pe rottentomatoes intre cele doua filme ? Nu imi da citate din ce zice Costel sau Gigel, cum am zis, gandeste cu capul tau si vino cu un raspuns. Eu ti-am spus deja de unde vine diferenta si nu are legatura cu neamul romanesc si cu o minima observatie a naturii umane, si aceea ca nici un om nu vrea sa para prost sau ca nu a inteles tot, motiv pentru care si tu crezi ca intelegi tot din Prometheus pentru ca ai citit nu stiu unde ce au inventat aia.

Ah, si numele meu a fost mentionat in postul tau de mai sus deci coboara tonul ala pitigaiat si enervant si intelege ca forumul nu e o linie telefonica ci mai aproape de o conferinta unde mai multi pot participa in ea.

Originally Posted by rifa:
Costume? Really tata really? Sunet? Daca sunetul in Prometheus a fost atat de "mediocru" ar trebui sa te lasi de analizat filme.
Daca ar fi sa nominalizezi cateva scene in care sunetul ti-a creat o anumite atmosfera urmarind filmul care ar fi alea ?

Din Prometheus as alege doar scena cu harta stelara.
Exemplele mele din KoH: Intro-ul cu rascrucea si inmormantarea. Lupta din padure. Prima intalnire cu Sibylla. Ibelin lucrand cu aia de acolo sa scoata apa. Atacul asupra trupelor lui Salladin. Scena dintre Sibylla si Ibelin.

In anumite parti soundtrack-ul mai avea putin si o dadea in ceva asemanator cu Alexander, ceea ce nu e neaparat un lucru rau.

Originally Posted by rifa:
Daca Prometheus a excelat la un lucru acela este sigur partea tehnica. Imagine? Pentru un science-fiction Prometheus arata incredibil de bine. Unul din cele mai frumoase filme de urmarit pe marele ecran. KoH arata si el foarte bine... dar sunt diferite genuri tata si ambele filme arata extraordinar. De ce sa le compari?

Nu vad cum decoruri negre si folosirea acelorasi 2-3 locatii in tot filmul ar trebui sa ma dea peste cap din punct de vedere al designului sau a imaginii ?

Prometheus nici nu se aproprie de District 9 sau Star Trek in ceea ce priveste genul SF si modul cum arata filmul. Nu a fost nici "gritty" nici "horror", a fost o ciorba cu de toate.

Din punct de vedere tehnic Prometheus este inferior lui Kingdom of Heaven deci singura diferenta poate fi scenariul si ala este absolut jalnic pentru oricine care are cat de cat bun simt si poate adauga 1 si 2 si nu ii da 5.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 15 Jun 2012 at 17:05.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif