Thread: Prometheus
View Single Post
Old 13 Jun 2012, 12:42   #24
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Si eu ma asteptam la mai multe de la film - dezamagitor, mai ales pentru ca are atatea trimiteri la Alien, ca practic te invita sa le compari, incepand chiar de la trailere; si prin comparatie, Prometheus evident pierde puncte. Ce m-a deranjat la film a fost faptul ca n-are balls. Ca n-are curajul sa ofere raspunsuri. Ridica o droaie de intrebari si le lasa pe toate in aer. Nu ca as fi vrut sa mi se dea mura-n gura explicatiile, dar din moment ce te bagi la asemenea chestii filozofice, mergi pana la capat. Asa, mi se pare doar lazy writing. Singura idee cat de cat interesanta e cea ca am fost creati de Ingineri. Bun, si? Daca un eventual sequel la prequel va continua sa ridice intrebari fara sa spuna mai nimic, atunci vom avea o problema.

Apoi referitor la nava...Weyland cheltuie trilioane pentru misiunea asta si nu e in stare sa echipeze nava cu niste proiectile? Bine ca aveau un flamethrower la bord, dar au lasat nava vulnerabila. Desigur, ar fi fost mai putin dramatic sa traga in cealalta nava, decat sa se sacrifice cei 3.

David are aproximativ acelasi destin precum robotii anteriori - noroc cu Fassy ca e in forma si reuseste sa il scoata in evidenta. Theron e forgettable, iar Rapace e si ea foarte convingatoare. Din pacate filmului ii lipseste elementul-surpriza. Primul Alien se remarca prin faptul ca nu avea un protagonist bine stabilit si astfel, nu stiai cine si cand va muri. Ripley devine protagonista abia cand toti ceilalti dispar din peisaj, fiind fortata de imprejurari sa devina bad-ass . Aici, poti anticipa foarte usor ordinea in care vor muri si chiar si alte evenimente, precum impregnarea. Cand Shaw mentioneaza faptul ca nu poate sa ramana gravida, am fost sigura ca o sa se trezeasca cu un baby Alien. Ce sa mai zic de biologul ala moron care vorbeste cu creatura de parca ar fi soricelul lui de acasa. Te-ai gandi ca la o asemenea investitie, ar fi facut tot posibilul sa puna pe nava oameni mai capabili.

Apoi legat de Peter...singurul lui scop e sa-si prelungeasca viata? Inteleg motivatia lui Elizabeth, dar pe a lui nu prea. In plus, nu stiu de ce ar crede ca Inginerul ar fi in stare sa-i prelungeasca viata, ca doar nu e o fantana a tineretii. Ar merge daca Peter ar avea vreo 40 de ani, dar la peste 100 de ani, ce rost mai are sa traiesti mai mult?

Moartea lui Vickers a fost complet aiurea...merge in linie dreapta, cand putea fain frumos sa se rostogoleasca intr-o parte si sa supravietuiasca. Intr-adevar, e irelevant daca e si ea un android sau nu, desi prin faptul ca era atat de dornica sa o faca cu Janek, presupun ca era la fel de umana ca toti ceilalti. Si probabil faza cu "father" s-a vrut a fi un twist, dar prin faptul ca ea nu se arata vreodata prea afectata nici de moartea lui, nici de cum il trata Peter pe David, revelatia iti ramane indiferenta. And btw, he was kinda old to be her father.

Si de unde stia David ca Inginerul supravietuise si ca mergea dupa Shaw, din moment ce el era intr-o cu totul alta parte si nu il putea vedea? Cum ati spus si voi...cum reuseste baby Alien-ul sa ajunga la asemenea dimensiuni, din moment ce ramasese blocat in capsula aia?

Prometheus e enjoyable, dar cu cat mai mult ma gandesc la el, cu atat imi place mai putin.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisiĆ³n se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif