View Single Post
Old 14 Aug 2006, 09:01   #44
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
nu-mi vine sa cred cat de dezamagit am iesit dupa filmul asta din sala de cinema. nu-mi amintesc sa fie iesit atat de deziluzionat de la un film de multa vreme. scria michael mann peste tot si totusi m-a lasat rece. pe mine m-a deranjat acea interminabila parte de dialoguri si escapade si amor ... si cu alte cuvinte numai actiune nu. Filmul debuteaza foarte bine si intra intr-un ritm tampit de incet incat nu-mi gaseam locul pe scaun. Povestea e spalacita rau de tot. Parca tot astepti sa se intample ceva si tot nimic.

dar
imaginea este impecabila. cap-coada mi-am clatit ochii cu niste close-ups de zile mari, niste privelisti ale orasului de inebunesti - din care trag concluzia ca mann iubeste noaptea. consider ca am vazut noaptea in viziunea lui. a fost spectaculoasa in collateral. la fel si aici.

finalul parca a mai spalat putin din rusinea filmului. povestea aia tembela daca nu avea un crescendo de impuscaturi precum cele din final ... chiar se putea considera cel mai slab film. autenticitatea "zgomotelor" imi aminteste de Heat. soundtrack - melodii alese atent. atata tot.

filmul e un display de imagini cu bad ass people care numai bad ass nu sunt.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif