View Single Post
Old 30 Apr 2012, 11:38   #65
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Desi sunt fan al seriei "Cantec de gheata si foc", serialul acesta incepe sa ma enerveze un pic.
Primul sezon l-am receptat mai bine, pe atunci nu citisem cartile. Intre timp, intre cele doua sezoane, am citit cele cinci romane aparute pana acum, iar ecranizarea celui de al doilea roman, "Inclestarea regilor", incepe sa ma irite.
Per ansamblu, mi se pare un serial bun, care acopera destul de bine actiunea cartii, dar anumite devieri sunt enervante (ex. scenele gay intre Renly si Loras - din carte nu reiese ca ar fi homosexuali si ca ar avea o relatie, plus ca Loras era un cavaler de talia lui Jaime Lannister, nu o "fetita" slaba si neajutorata cum l-au facut sa para in acel duel cu Brienne, care nu imi amintesc sa fi aparut in carte; scenele sado cu Jeoffrey si prostituatele).
Mai mult, desi recunosc ca actiunea romanelor este foarte complexa si acopera multe personaje, astfel ca nu imi amintesc toate detaliile, eu nu mai tin minte ca Melisandre sa fi fost si amanta lui Stannis Baratheon...
In plus, nu am inteles niciodata motivul schimbarii numelor in ecranizari: ce era in neregula cu Asha Greyjoy de a trebuit sa-i spuna Yara Greyjoy? Suna mai sexy Yara decat Asha?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif