Thread: Cannes 2016
View Single Post
Old 23 May 2016, 18:32   #20
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
In ritmul asta o sa decada tot mai mult acest festival riscand sa semene tot mai mult cu un Eurovision cinematografic. Vad ca valoarea artistica e pusa pe planul doi , in fata iesind vaicareala politica stangista .
Imi amintesc de Alex Leo Serban si de repulsia lui fata de ''capodoperele ''lui Ken Loach . Chiar a prezis ca acesta o sa castiga marele premiu asemenea unui cersetor si sa-i induioseze pe membrii juriului . A facut-o de doua ori . ''O mana intinsa care nu spune o poveste...'''

Nici de premiul lui X Dolan nu sunt multumit , daca ,asa cum spun multi critici , e nemeritat . Ar fi fost mai bine sa fi luat un asemenea premiu in urma cu doi ani pentru ''Mommy '' .

Sa ne uitam putin la ce filme au fost in 2007 la Cannes atunci cand a castigat Mungiu :

- 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile

- Le scaphandre et le papillon

-Auf der anderen Seite

-Stellet licht

-Zodiac

-California Dreamin'

-Persepolis

-Paranoid Park


-No Country for Old Men

- Import Export

- Izgnanie



Avem cel putin 10 filme la care ne putem uita dupa aproape 10 ani de la aparitia lor . Sunt curios daca de la ultimele 3 festivaluri de la Cannes gasim macar atatea . Daca adaugi la valoarea din ce in ce mai rarefiata si un juriu ca asta de anul asta , nici nu e de mirare ca avem un asemenea palmares.

O mica nota de rezerva - inca n-am vazut vreun film de la festivalul asta , parerea mea bazandu-se deocamdata doar pe ochii si urechile diversilor critici de film .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif