Thread: Cannes 2013
View Single Post
Old 21 May 2013, 21:24   #25
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Si juriul imi pare disproportionat prin puterea si personalitatea presedintelui in comparatie cu ceilalti.

Fac si eu un exercitiu de imaginatie. Ma uit asa pe lista cu jurati si ma gandesc ca:
- Nicole Kidman e o doamna si nu s-ar stresa sa intre in certuri ca-si strica tenul
- Waltz imi pare omul cu IQ-ul cel mai mare de acolo si imi pare si omul cu destinderea atmosferei. Stiti ca de obicei in orice gasca e unul glumet, ala care stie cele mai multe bancuri? In juriul asta e Waltz.
- Auteuil e in juriu ca e aproape o regula nescrisa sa fie si un francez in juriu, dar nu cred ca se va baga prea tare in discutii. A zis la conferinta de presa ca s-a uitat si el de curand care au fost ultimele filme premiate cu Palme din ultimii ani ca nu stia. Omul n-are nicio treaba
- Indianca e invitata in juriu pentru ca anul asta Cannes-ul sarbatoreste Bollywoodul si Bollywoodul trebuia sa trimita pe cineva acolo. E junioara grupei, n-are CV-ul celorlalti, a zis ca nu se pricepe la chestiile tehnice si estetice ale unui film, nu cred ca-si permite prea multe.
- Naomi Kawase nu stie engleza. In plus, fiind o japoneza, reprezentanta celui mai civilizat si timid popor de pe pamant, nu va intra in veci in vreun clinci verbal.

Mai raman astia trei regizori de meserie care ar putea sa intre in detalii cu unul ca Spielberg: Ang Lee, Mungiu & Lynne Ramsey. Ang Lee a declarat ca pentru el Spielberg e un zeu, Ang Lee e un regizor care a virat-o spre un Hollywood mainstream de prost gust (parerea mea), nu o sa strice apele si prieteniile in discutii contradictorii, o sa fie un fel de Boc in regimul Basescu, parerea lui e "da, seful, cata dreptate aveti".
Mai raman Mungiu si cu Ramsey. Astia imi par si regizori, si oameni cu personalitate, bataiosi, cu puterea argumentatiei si care vad cinemaul din perspectiva filmului de arta, cam ce se prezinta la Cannes. Amandurora le plac filmele socante, violente, facute fara compromisuri, ce prezinta societati in descompunere, asa ca eu cred ca unul ca Mungiu ar vota cu Heli. Moment in care Spielberg l-ar rejecta imediat.
Asa ca o sa avem un film conventional castigator.

Last edited by varu : 22 May 2013 at 00:02.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif