Thread: Offtopic Asylum
View Single Post
Old 01 Nov 2010, 23:22   #1074
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Pitbull:
Am vaga impresie ca am scris o prostie undeva - da' ma rog, eu am o scuza: nu sunt economist.
Din câte înteleg, C.N.C.-ul nu dä "subventii", ci CREDITE rambursabile, adicä e un fel de coproducätor: îsi va lua înapoi creditul, din beneficiile filmului. Dacä astea nu existä, sau nu ajung, ia filmul cu totul... Corect?

perfect adevarat
adica statul e proprietar pe niste filme greu vandabile.
practic , banii cheltuiti de cnc pe finantarea filmelor, care ulterior devin proprietatea lui, sunt aproape irecuperabili


keep,
tata, stii ceva, dar nu stii bine
subventia o acorda tot cnc-ul , dar pentru anumite realizari
scrie in lege foarte clar in ce conditii se acorda sprijinul financiar nerambursabil, adica SUBVENTIA.
una din ele este participarea filmului pentru care s-a acordat subventia, la un festival international renumit
DE-AIA FACEM FILME DE ARTA! de-aia tinta cineastilor romani sunt festivalurile.
ca sunt si astia niste banuti buni de cheltuit. si pe de-a moaca.

statul, prin intermediul CNC, care este abilitat sa gestioneze Fondul CInematografic, adica sursele de colectare a lui si directiile de utilizare a banilor, finanteaza productia de filme in Romania
asa este POLITICA BUGETARA a statului roman. MINISTETUL CULTURII , ca for tutelar are obligatia ca prin bugetul anual aprobat sa prevada si sumele cuvenite cinematografiei, ca parte integranta a culturii si artei romanesti.
dar niciodata , absolut niciodata, principiile cheltuirii banilor publici nu au avit la baza conditia RECUPERARII LOR.
IN NICI O LEGE DIN ROMANIA nu este stipulat ca fondurile bugetare publice, trebuie sa fie cheltuite si apoi recuperate de undeva, prin anumite taxe percepute de stat( in cazul nostru din vanzarea biletelor).
ELE PUR SI SIMPLU SE CHELTUIE , dupa cum considera puterea legislativa(Parlamentul) si puterea executiva(guvernul)adica cea care gestioneaza finantele tarii, la un moment dat, in interesul societatii, al cetatenilor ei.

Last edited by rvn : 02 Nov 2010 at 00:04.
rvn is offline   sendpm.gif