View Single Post
Old 05 Jun 2012, 17:12   #53
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In sfarsit am si eu pentru moment acces la net din Cluj. Asta am vazut so far:

Headhunters: 2/5
Thriller norvegian profesionist facut, complet lipsit de suflet. Film strict de entertainment, desi nu mi s-a parut ca multimea care s-a inchesuit la open air a fost prea satisfacuta.

Familia Orheim: 2.5/5
Drama tot norvegiana centrata pe conflictul intre un tata betiv si fiul sau adolescent. Personaje suficient de credibile si nuantate, dar structura cliseistica a povestii. Satisfacator pentru moment, nu ramane in memorie ulterior.

Shining: 4/5
Un horror foarte bun boosted de interpretarea fantastica a lui Jack Nicholson. Nu reusesc sa inteleg de unde admiratia extrema pentru regia lui Kubrick. Evident, filmul e foarte bine regizat, insa momentele in care imaginea m-a facut sa zic "wow" au fost mai rare decat la unele filme asiatice infinit mai putin cunoscute (Millenium Mambo ca sa dau doar un exemplu).

De joi pana duminica: 2/5
Un fel de road movie dull as hell. Bine filmat si cu cateva momente minimaliste reusite, dar nu are cum sa retina atentia timp de 1.5 ore. vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem

A doua sotie - 1/5
WTF!? O telenovela turceasca care nu inteleg ce cauta in competitie. Poveste tipic lacrimogena si falsa, imagine banala, singurul lucru care paote fi remarcat e jocul actoricesc. Publicului i-a placut...

900 de zile - 1/5
Un documentar despre asediul Leningradului. Realizatorii petrec majoritatea timpului luand interviuri la niste pensionari fara chef care emit dupa caz pareri semi-senile, banale sau povesti horror despre canibalism.

Michael - 4.5/5
Studiu psihologic despre un pedofil care tine captiv in casa sa un copil. Subiectul foarte controversat e tratat la perfectiune si poate tocmai asta il impidica sa fie o capodopera. E un film foarte inteligent si uman, caruia ii lipseste doar o scanteie de geniu. Ar fi trebuit sa fie in competitie si poate chiar s-o castige.
  Reply With Quote sendpm.gif