View Single Post
Old 22 Mar 2015, 16:46   #14
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@ Djinjis
Sunt surprins cum pui problema! Cum adică statul să finanțeze filmul, doar doar se vor obține cândva rezultate?! De ce nu se obțin acum? Cum adică spectatorii sunt o problemă secundară? Filmul fără spectatori e un nonsens! De ce să nu finanțeze statul și pictura, și sculptura, și muzica? Dar de unde să le tot finanțeze? De unde ai scos-o că cercetarea nu e rentabilă? Este singura activitate rentabilă direct, cum educația și cultura sunt rentabile indirect. Cercetarea nu este subvenționată, doar că prin intermediul statului primește bani de la potențialii beneficiari. Cea mai banală cercetare, asupra gâzelor, de exemplu, până la cea mai extravagantă, de exemplu asupra cosmosului, au rezultate extraordinare. De la insecticide, sau descoperirea unor viruși transmisibili, la materiale cu proprietăți inimaginabile.
Filmul are și el rolul lui, educație și cultură, dar cum să fie eficient dacă nu are spectatori?!

Cum au contribuit filmele premiate la festivaluri la imaginea noastră ca țară?
Când am spus cuiva că un film românesc a ajuns pe lista scurtă a premiilor Oscar, mi-a zis: și, ce, s-a ieftinit benzina?!
La ce „imagine” a contribuit „4,3,2”? Că în comunism era „nasol”!
Sau „Poziția copilului”! Un film despre mărunta corupție la nivel local, s-a spus. Despre o mamă dominatoare, s-a preluat din sinopsis, pentru că în film nu prea e așa ceva.
Sau „Aferim”! O replică amuzantă la „12 Years a Slave ” și impresia că la noi și acum țiganii sunt robi.
A, da, a fost remarcat filmul românesc! La festivaluri, curioșii se înghesuie să vadă ce-au mai scos românii. Dar în afară de filmele premiate, au mai fost vândute și altele? Câți bani a câștigat cinematografia românească în urma succesului care dă impresia că îl are?

Film comercial nu înseamnă neapărat film prost. Asta se întâmplă la noi! Este un film fără pretenții, de deconectare. După stresul unei săptămâni, mergi la cinematograf cu persoane apropiate. Dacă ar exista și astfel de filme românești, spectatorii noștri ar reveni în sălile de cinema. Ușor, ușor, ca la perfuzie, ai putea să le strecori și ceva cultură și educație!

Nu am înțeles exact unde bați cu prețul biletului de cinema. Adică dai 25 de lei și pe „Câinele japonez” și pe „Avatar”? Crezi că dacă filmul românesc ar avea milioanele filmelor străine, ar avea și spectatorii lor? După scenariile de acum, sunt convins că nu. Pentru că aici este problema. Scenariile! Mai precis, selecția scenariilor. Filmul polonez „Ida” a luat Oscarul pentru film străin. Cât crezi că a costat? Nu știu câți spectatori a avut, dar un Oscar, e ceva! De ce nu l-au luat românii?! Pentru că nu au avut bani? Nu, pentru că nu au avut scenarii cu impact mondial. Sau nu le-a căutat nimeni!

@ Alali
Cum adică e o lozincă banii statului = banii noștri?!
În treacăt fie spus, dacă cineva are o fabrică de bere, poate finanța un film, în loc să dea impozit la stat. Plătește pregătirea pentru fiul său, îl face regizor, acesta scrie un scenariu și gata. Dacă plătește din profit, atunci profitul trebuie să fie de 300%. În acest caz, înseamnă că nu plătește cât se cuvine muncitorilor și furnizorului de materie primă, sau berea e mai scumpă decât ar trebui. Deci banii nu sunt ai lui.

Cel mai scump student este cel de la UNATC. Este singurul student care după absolvire cere bani de la stat ca să-și facă meseria fără să fie obligat să justifice banii. Nu se întâmplă acest lucru cu inginerii, medicii sau profesorii. Filmele studențești sunt finanțate atât cât este posibil într-o țată fără industrie. Nu aceasta e problema. Problema e tot la scenarii. Sunt obligați să lucreze după scenariile lor. Ca să vadă cât sunt de proaste, a argumentat cineva din conducere. Ce experiență de viață, ce scenarii pot scrie niște adolescenți? Și, totuși, au și filme foarte bune. Le-am văzut pe la festivalurile studențești, dar numai acolo.
Filmul românesc nu are „personaje” pentru că nu are scenarii cu potențial cinematografic.

Soluția nu este scumpirea biletelor ca să nu mai vină needucați la cinema, fără ca banii să ajungă la producători. Ar fi chiar indicat ca aceștia să fie aduși gratis!

Cine ți-a spus că numărul spectatorilor crește an de an?!
Circa 281de mii de spectator în 2013, circa 224 de mii de spectator în 2014. Diferența de 57 de mii de spectator în minus ne arată dezastrul, ținând cont că un film „normal” are 5-6 mii de spectatori!
Te asigur că nici la capitolul „calitate” nu stăm mai bine!

http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=101313 Filme românești 2013
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=101319 Filme românești 2014

Da, am văzut și eu copii cu bunicii la „Domestic”, pentru că pe afiș erau doi copii și niște animale, dar au ieșit în grabă nu după mult timp!

Răspunsul la întrebarea din final: pentru cine facem filme? a fost dat de regizorul filmului „Când se lasă seara peste București sau Metabolism”. Dacă nu e o anecdotă, se pare că a spus: pentru mine și câțiva prieteni ai mei. Din păcate, nu are nici 3 mii!
Părerea mea este că filmele, indiferent de categorie sau gen, nu se exclud reciproc.

@ Omudindulap
Acum înțelegi „atitudinea asta prăpăstioasă față de filmul românesc”?
O fi vorba de exorcizarea demonilor interior în procesul de creație, dar n-o faci pentru tine, ci pentru cei din jur. Nu ca să le placă, poate nu le place, poate îi deranjează, poate îi supără, poate îi distrează, dar important este să-i intereseze. Așa e în cinematografie! În pictură, e suficient ca o singură persoană să-ți cumpere tabloul. Poate nici atât!

@ C.Ghevara
Ce spui tu ar reprezenta déj
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif