Thread: "Inception"
View Single Post
Old 22 Nov 2010, 02:11   #359
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
am vazut filmul cand a aparut, si l-am revazut de curand pe dvd. raman la parerea ca e o capodopera, atat cinematografica, cat si vizionara. nolan avea scenariul din 2001, si Inception se voia un horror la inceput, insa oh-cat-de-bine ca l-a remodelat. idee, poveste, intriga, efecte, sentiment, adancime, intrebari, raspunsuri, senzatii. de toate pentru toti, si totusi nu un film pentru oricine (desi cu succes la mase). prima oara nu am stiut exact ce sa cred, mi s-a parut o mega-productie hollywood-iana, inca o hero-story elaborata incat sa vanda cat mai mult. insa Inception e mult mai mult, pe masura ce zilele trec, ne dam seama de cat de grandios e, de complexitatea sa, de faptul ca s-ar putea sa fie un film mai mare si mai bun si mai adanc decat putem cuprinde dintr-odata. astfel, urmeaza, logic, a doua vizualizare, care ne confirma faptul ca acest film e mult, dar mult mai sensibil decat a parut prima oara, si mult, mult mai profund decat un Matrix remodelat. as putea scrie pagini de recenzie la adresa acestui film, insa am sa inchei cu propria-mi opinie ca Nolan gandeste cu cel putin 5% procente din creier in plus fata de colegii sai creatori contemporani (si fata de 99% din populatia globului), si ca, din punct de vedere al meseriei, da clasa unor nume consacrate. iar Inception isi merita un loc extrem de sus in ierarhia filmelor facute de-a lungul istoriei. poate cel mai de sus. fiindca e altceva. si fiindca e mai bun cu fiecare clipa ce trece de la vizionare.

ps: legat de tititrez, cine a avut curiozitatea sa stea in sala pana dupa end-credits, sau sa lase dvd-ul pana la final, ar fi observat ca se aude sunetul acestuia, cazand, dupa incheierea tuturor informatiilor legate de actori, monta, soundtrack etc. atasez un link extrem de util, pentru cei care au nelamuriri legate de Inception, cititi atenti si rabdatori, merita:

http://screenrant.com/inception-spoi...on-kofi-68330/

Last edited by dooma : 22 Nov 2010 at 02:49.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif