View Single Post
Old 05 Jul 2013, 22:47   #1484
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Eu fac pariu ca prin cartile lu ' madam Nora Iuga Jones asta , bantuie o gramada de vaduve vesele cu rodajul facut si dornice sa dea inapoi kilometrajul cu alti vaduvi zburdalnici .Vai , ea a ramas fara sotul ei mort intrun accident auto .La randul lui nenea vaduv a ramas fara jumatate (pe care a vegheat-o pana-n ultima clipa in salonul de incurabili ) dar are nevoi ... Amandoi au copii si tocmai la ei se gandesc ......
Kramer am ajuns la cartile lui Monciu Sudinski citind volumele alea colective de istorie comunista soft ("O lume disparuta " si "Explorari in comunismul romanesc " -aparute la Polirom ) .Cartile lui Sudinski au aparut la o editura din Brasov numita "Elena" .Eu le-am citit de la un coleg si mi-au placut mult .Mai tin minte si azi , povestea unora care fiind beti toarna benzina pe un caine si ii dau foc .Mai era una cu un profesor sadic de pe la tara caee-l bate mar pe un elev acuzat ca le-a furat banii unor colegi .Nu reuseste sa scoata nimic de la el dar la final afli ca ala chiar era ciorditor.
Foarte bune cele doua carti si mare pacat pentru ca nu au mai fost reeditate .Stiu ca Sudinski asta a emigrat prin Suedia si nimeni nu mai stie ceva despre el , daca mai traieste macar.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif