View Single Post
Old 06 Aug 2018, 19:53   #9
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Asta mă-ntreb și eu. Sunt o nou-venită, doar de 1 an jumate și parcă suntem cam singuri, deși jos spune că sunt "Members: 55,150, Active Members: 100". Deci, unde sunt acei 100, dacă văd doar fețe ce le pot număra pe degetuțele mele, doar de la membrele superioare ??

Originally Posted by copila_satanista:
Mdaaa.. tristut tare. Melancolia imi vine de la faptul ca era chiar frumos cum stateam toti sa analizam, dezbatem, sa ne jucam, sa ne prostim, sa ne desteptam, sa creem discutii mult mai inchegate decat un like amarat de pe facebook sau chiar si un comment mare si sanatos. Ba chiar s-o punem si de intalniri prin oras / orase Pana si moderatorii nu mai dau doi bani pe forumul asta si isi vad de vietile lor.
Am senzatia ca sunt totusi ceva oameni care inca mai arunca o privire pe aici, dar nu mai este o atmosfera prea tentanta, care sa ii faca sa vina si ei cu postari si probabil sunt si ei ocupati cu frecatul facebook-ului (ca si mine de multe ori, pff :-s).
E tristut asa... cum ziceam

Ce frumos!

Originally Posted by Twinsen:
Cred ca asa cum se intampla de obicei, trecutul pare in culori mult mai roze decat era de fapt. Era mai multa lume ca acum? Da. Citeai de pe forum cat citeai pentru bac ? Nici vorba.

In rest, ani de zile a fost unul in cele mai toxice forumuri pe care le-am vazut vreodata, un crash continuu de egouri si o revarsare de frustrari. Evident ca atunci cand a aparut Facebookul egourile alea marete au gasit platforma ideala: sa se vada doar numele lor pe frontispiciul paginii si sa aiba control sa taie si sa spanzure. Macar unii erau oameni care aveau o anume anvergura intelectuala, chiar daca se comportau ca niste copii, dar pe langa erau si o gramada de gura casca care bateau campii degeaba si uneori o faceau foarte pe larg si/sau agresiv. Din aceeasi categorie care mai tarziu, cand se organiza un turneu, erau primii care se bagau sa impuna filme, pentru ca apoi sa nu contribuie cu mai nimic in turneul efectiv.

Sigur, au fost si useri cumsecade (putini) si au fost si discutii de valoare (destule), dar eu nu am prea mari nostalgii fata de vremurile alea. In the end you reap what you sow.

P.S.
Era sa uit: forumul e inca aici. Cine e interesat cu adevarat scrie inca, restul sunt povesti.

Serios ?? Așa toxicitate n-am văzut... Dar p.s-ul tău nu prea a avut efect... lumea nu prea scrie așa de mult.

Originally Posted by bremen1980:
Vremuri siclam , dar pline de E-uri .Erau lupte grele , atacuri la personă, la mame şi la morţi , multă încrâncenare . Era însă şi o efervescentă originalã şi o dragoste de cinema pe care n-o mai văd asăzi . Avea ceva adolescentin forumul ăsta şi blazarea de acum nu-mi place .

Nu ştiu de ce nu mai riscă oamenii să-şi dea cu părerea şi să bată câmpii. Intră şi acum destui , dar parcă se tem să posteze ceva. Se autocenzurează singuri sau n-au curaj de parcă locul ăsta ar fi vreo academie .

Pe bune?? Da, am observat și eu că nu mai există pasiune pentru cinema, nu așa de multă precum ar trebui să fie. De exemplu, cam 5 miliarde se uită la filme, dar cel mai mare număr înregistrat este de doar de 1 milion și jumătate pe IMDb...
Nici eu nu pot să îmi explic de ce, chiar dacă și tu cunoști situația, nici pe tine nu te văd pe aici.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif