Thread: 100 Cult Films
View Single Post
Old 08 Jul 2012, 04:18   #23
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
"Cult films reprezinta o categorie de filme a caror incadrare in acesta categorie depinde de receptia filmului nu de productia lui." - chestia asta nu poate ţine nici măcar de rezumat. vezi articolul.

da, dar e conditia sine qua non. pentru ca exista milioane de filme underground, exploitation, horror, de autor, indie, etc, unele cu calitati artistice remarcabile, dar care nu sunt de cult, adica nu au following. nu au acel ceva care sa le faca sa aiba admiratori in timp.
odata incadrate ca fiind de cult, tot studiul asupra lor consta in a descoperi acele caracteristici ce determina ca un grup de fani sa-l admire, sa-l venereze. cred ca e destul de greu de aflat atata timp cat nu faci parte din grupul respectiv. un exemplu interesant in cartea mentionata era cu un film documentar impotriva consumului de marijuana care a devenit film de cult chiar in randul celor care consumau marijuana. care o fi fost motivul? poate filmul era ca o dovada a existentei lor, gen killerul care urmareste cu interes stirile la tv despre crima lui. nu stiu.
cand eram la liceu, acum realizez, aveam un film de cult ce rula pe casete video denumit
Highlander (Scotianul sau Nemuritorul cum mai era tradus, ca dupa aceea au facut si un serial dupa film). nu era sesiune video sa nu-l urmarim. stiam toate numele personajelor, replicile din fiecare scena, am ajuns sa ne imbracam ca protagonistul cu blugi, adidasi si trenci.

de ce? daca analizez acum - pentru ca era cool: protagonistul simpatic, era si nemuritor, ca intr-o poveste, cu sabia de samurai, se imbraca misto, replicile erau tari, pe fundal muzica de Queen. cu alte cuvinte tot ce trebuia sa impresioneze un grup de liceeni din vremea vechiului regim.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif