Thread: Scenete TV
View Single Post
Old 03 Aug 2009, 22:01   #3
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Lumea animalelor

Interior, apartamentul familiei POPESCU. Pe canapea, GICU si GETA, toropiti in fata televizorului. GETA mangaie masinal o pisica. Se aude soneria. GICU plescaie si se foieste, dar nu se ridica. Se suna a doua oara. GICU, adormit, se duce sa deschida. In incapere intra INSPECTORUL,agitand o legitimatie si privind circumspect in jur.

INSPECTOR: Nimeni nu misca! Inspector Labuta, politia animalelor!

GICU (nedumerit): Poftim?! Nu inteleg…

INSPECTOR (catre Gicu): Sezi! Am fost sesizati ca in acest apartament se petrec lucruri reprobabile! Femela de pe canapea cine e?

GICU (baiguie): Nevasta-mea, Geta.

INSPECTOR: Elibereaza ostaticul!

GETA: Care ostatic?

INSPECTOR: Lasa usor pisica la pamant. Asa, fara miscari bruste… (Geta se executa, speriata) Asa…usor, usor…

INSPECTORUL se apropie de Geta si apuca pisica de zgarda. O ridica, privind-o atent. Cu fata la cei doi, se apropie precaut de usa si da drumul pisicii, care o zbugheste. INSPECTORUL scoate o statie de emisie-receptie.

INSPECTOR: Pana de gasca, aici Ceafa de porc. Am eliberat Cartita!

GICU: Stai, dom’le, ce faci? Ai lasat-o pe Didina sa fuga?

GETA: E pisica noastra, o avem cadou de la nasii de cununie!

INSPECTOR: Am fost anuntati ca o supuneti la tratamente inumane asa ca am intervenit in forta!

GICU: Ce tratamente inumane, ca tocmai ii dadusem de mancare niste file de somon afumat! O groaza de bani am cheltuit cu ea!

INSPECTOR: Avem informatii ca ati tinut-o mai mult de opt ore in balcon, asa e?

GETA: Da, dar sa stiti ca acolo ii place ei sa stea. Mai ciugulea si ea o muraturica, un carnacior.

INSPECTOR: Irelevant! Lasarea nesupravegheata a animalelor pe balcoane si terase este interzisa de lege!

GICU: Dar o supravegheaza Misu!

INSPECTOR: Cine-i Misu?

GICU: Dobermanul vecinilor de vizavi.

INSPECTOR (in statie): Pana de gasca, aici Ceafa de porc, receptie. Mergeti la vecinul de peste drum. Avem un caz nou: un doberman abandonat in balcon. Raspunde la numele de Misu. Over!

GICU (indignat): Dom’le, dar e revoltator ce faceti! Ce e asta, razie?

INSPECTOR: Exact! Voi, toti cei care maltratati animale nevinovate, ati incurcat-o!

GETA: Dom’ inspector, dar daca am gandaci in bucatarie si-i omor cu gheata, comit o infractiune?

INSPECTOR: Incredibil! Sigur ca da. Cum, trageti in ei fara somatie?

GETA: Adica cum, trebuie somatie?

INSPECTOR: Normal! Daca vi se pare suspect comportamentul unui gandac, trebuie sa-l somati de doua ori si abia apoi sa-l imobilizati.

GICU: Fugi, dom’le, pai pana deschid eu gura, ei au tulit-o sub aragaz.

INSPECTOR: Selectia naturii, n-aveti cum sa va impotriviti. Dar ia spuneti, pesti in acvariu aveti?

GETA: Avem in dormitor, vreo trei gupi si o broscuta testoasa.

INSPECTOR: Cumva acvariul e de forma sferica sau curbata?

GETA: Da, ii tin intr-un borcan de muraturi.

INSPECTOR: Aaa…foarte grav! Pesti au de suferit! Le este afectat simtul orientarii. Nu va dati seama se invart in borcanul ala ca intr-un cerc vicios? Asta ii innebuneste! Imi pare rau, sunt nevoit sa va dau amenda.

GICU (enervat): Ai vazut, Geto? Fiti-ar pestele sa-ti fie! Nu mai bine ii lasam sa se innece atunci in weceu, cand incercam sa schimbam apa?

INSPECTOR: Mai aveti animale in casa?

GICU: Da…un porcusor de guineea…am luat eu o teapa anul trecut…ala care mi l-a vandut mi-a zis ca se face cat un porc de-al nostru, da’ de unde! La Ignat tot mic si paros era! Eu am crezut ca a intrat la apa, dupa ce-l spalam in masina de spalat, dar nu, cica asa e rasa lor.

INSPECTOR (oripilat): O secunda! Cum, l-ati bagat in masina de spalat? Dar e interzis!

GICU: Pai unde sa-l spal, dom’le? Sa-l bag cu mine sub dus?

INSPECTOR: Pot verifica masina de spalat?

GETA (cu mana la gura): Aoleu, pai in masina e hamsterul. Azi e ziua lui de igiena.
In incapere intra un NEGRU, zambitor si stergandu-si parul cu un prosop.GETA scoate un tipat.

NEGRUL: Ah, ce baie buna!

GICU (contrariat): Dar…dumneata cine esti?

NEGRUL: Cum cine? Hamsterul lu’ doamna Geta.

GETA (euforica, cade in genunchi, cu mainile ridicate): Ah, ai vazut, Gicule, ce bine am facut ca nu te-am lasat sa arunci pestisorul la weceu? Era fermecat! Mi-a indeplinit dorinta! In sfarsit, avem si noi un animal ca lumea in casa!

- Sfarsit -
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif