View Single Post
Old 24 Mar 2015, 12:20   #27
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@ C.Ghevara
Am remarcat pertinența intervențiilor tale. Văd că ești și documentat.
„Propunerea” mea era doar primul pas, obligatoriu, accesul oricărui scriitor de scenarii la evaluare.
Evaluarea este următorul pas. Cine sunt cele 5 persoane care hotărăsc soarta cinematografiei românești? Cum pot acestea evalua 200 de scenarii într-o lună?
Evident, cele 4 puncte ale evaluării sunt formale. Deja ultimele două derivă din primul. Nu scrie nicăieri de potențialul cinematografic, care și acesta poate fi despicat în patru.
Secretizarea, este într-adevăr o glumă. Mai bine ar lăsa numele autorului.
Secret este și titlul scenariului, ceea ce este o aberație, pentru că face parte integrantă din „operă”.
Altă glumă, proastă, evident, este să se aleagă jurații dintre cei propuși de participanți.
Practic, fiecare le susține pe-ale lui. La mica înțelegere. Tu îmi susții 3 de la mine, păsta, păsta, păsta, eu 3 de la tine, spune-mi care! Alfel cum ar putea evalua atâtea sute de scenarii?!
Cine nu și-a trimis reprezentantul, rămâne, evident, pe-afară.
Comisia trebuie formată din cel puțin 25 de persoane! Aici e vorba de marketing!

Răspunsul pe care i l-ai dat „omului din dulap” la textul în engleză e corect, dar incomplet.
În primul rând, în text, cinemaul este prezentat ca artă. Că așa i-a convenit autorului să-l prezinte. De fapt, este vorba de „industrie cinematografică”. Nu e singura „artă” care costă. Un scriitor poate lucra 2 ani la un roman. Cine îl plătește în acest timp? Cine îi garantează vânzarea produlsului muncii, sau artei lui? La fel și pictorul!

Am vrut să văd cine se implică în discuția propusă de mine. Cei din „sistem” se supără și pleacă. Cei din afara sistemului nu intră pe Cinemagia, așteaptă ca alții să rezolve aceste probleme.
Criticii de film se mulțumesc să comenteze părțile bune ale filmelor și se fac a nu observa prăpăstiile. De fapt ar fi prea tâziu, deci inutil. Oricum, cine a făcut filme, face în continuare. Pentru că tot ei, adică numai ei se pot prezenta la CNC cu scenarii.
Producătorii independenți nu organizează concursuri de scenarii, le fac pe ale lor, că d-aia s-au făcut producători.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif