View Single Post
Old 24 Mar 2015, 01:28   #24
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
tulburator postul lui Twins. Si tinand cont ca este prima postare dupa mult timp, socotesc ca experienta istorisita chiar a fost marcanta de a tinut sa ne-o impartaseasca si noua. Trist dar... real.

Revenind la topic, uitati un clip al Prof. Dr. Gheorghe Ceauşu.
https://www.youtube.com/watch?v=_LrA2vaxGX4
E aici o sectiune dedicata publicului si nevoii de public. (min.3:40) Iata ca, prin definitie, regizorul are obligatia sa se adreseze publicului. Altfel nu e act artistic. E un esec inca de la inceput.
Raportat la aceasta afirmatie, cel ce a spus ca face film pentru el si prieteni, (practic excluzand publicul daca e sa interpretam cuvintele), este total in afara fenomenului. Lipsit de elementul primordial al artei lui. Iar asta nu e cinema. Cand cineva ce trebuie sa se adreseze publicului arata atata dispret fata de acesta, cred ca boala cinematografului romanesc este vizibila cu ochiul liber. Doar un orb poate refuza sa o identifice. Iata ceea ce spunea Ghevara, relationat la inadresabilitatea filmului romanesc la public, transpus in convingere de un element al acestui sistem, adica de un regizor.
Vor fi multi probabil mai "competenti" ca "batranul" care vorbeste, dar lasati-ma sa fiu rezervat vis-a-vis de parerile lor si sa iau doar notiuni cat de cat avizate. (macar la nivel de teorie)


Cat priveste preferinta unora care nu mai au de gand sa posteze, eu unul nu doresc plecarea lor. Ar fi fost frumos sa polemizam. Dar cand au avut argumente ca cele expuse gen Real Madrid sau banii de la buget, a trebuit sa le combat. Nu am facut-o cu cuvintele mele ci cu copy-paste-uri.
("exclusivitatea" data de ghevara vis-a-vis de orasul de apartenenta, afinitati regizorale si/sau postari sub acoperire, explica acele intepaturi ce ne sunt adresate, dar discrediteaza postacul. Macar aici, sub anonimat putem sa lasam nepotismele si servilismul si sa fim cinstiti si corecti.)

Legat de ce spune Mirodoni, conflictul intre generatii si acele scandaluri pot sa te intereseze sau nu, dar ele sunt reale, exista si nu poti sa le ignori.

Iar a lauda cinematografia romana si a exclude cea mai insemnata parte a ei (privilegiatii care au facut filme pe banii statului), este incorect si deforma realitatea. In plus, cei care au fost premiati reprezinta o nisa regizorala. Ei au luptat cu sistemul si au creat ceva, ca ne place sau nu. Unii chiar cu proprii bani. Dar nu sunt reprezentativi pentru intreaga breasla. Poate doar vectori de imagine datorita succesului.
Asa ca, nu putem sa vorbim de cinematografie si sa selectam doar unu, doi regizori sau 1,2 filme. Astia sunt categorii auxiliare, nesemnificative. Ori vorbim despre cei 2-3 regizori in nume propriu ori pe spatele lor vorbim de o intreaga industire. Ar trebui sa ne decidem.

Ps. Rog a nu se interpreta ca eu combat acesti 2-3 regizori sau succesele lor. Ca nu imi plac aceste filme si ca datorita acestui sentiment personal gasesc o explicatie pentru lipsa de public chiar si la aceste filme cu o oarecare recunoastere in afara, este un lucru subiectiv. Pot sa am dreptate sau nu. Sau poate partial.
Dar tonul vehement pe care il am in postari se adreseaza CINEMATOGRAFIEI ROMANESTI in genere. Ca doar asta este si subiectul temei dezbatute. De aici importanta si a scandalurilor si a repartizarii fondurilor si a lipsei de public pentru filmele romanesti.

Last edited by alali : 24 Mar 2015 at 01:33.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif