View Single Post
Old 26 Oct 2008, 13:42   #53
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by films4all:
(Mai ..Bogdan.Andro, incepi sa te exprimi ca TAMARAINSA si 7; vorbesti foarte mult si 90% e off-topic.

Arrrrgh trebuia sa citesc asta inainte sa ma iau in vorba cu ea...my bad .

Titlul topicului se poate imparti in 2: repere de baza si cultura cinematografica.

Reperele de baza?Fiecare se raporteaza diferit la ele, sunt relative.Sigur, exista reperele "standard", acei regizori ale caror filme trebuie sa le vezi, regizori care odata descoperiti, transforma "privitorul" de filme in "iubitor" de filme. Acei regizori care, caramida cu caramida au pus bazele cinematografiei. Nu mai are rost sa ii insirui,toata lumea poate sa ii gaseasca prin diversele topuri facute, dar intr-un final fiecare cinefil are setul lui personalizat de repere, pe care si le fixeaza prin experienta acumulata. De ex. Persoana X spune: "The Ring e un reper pentru mine in cultura mea cinematografica, fiind un exemplu de remake din categoria "Asa da!" sau "Rear Window e un reper pentru mine, punand bazele ideii de frica prin sugestie".

IMDb poate fi considerat un reper, dar si topurile acelea sunt la urma urmei o colectie de preferintele personale a unei mase mai mari de oameni. E ca si exemplul clasic cu fantana...trebuie sa te arunci in ea pentru ca si ceilalti 432432523523 de oameni au facut-o? Poti refuza la mentalitatea de turma si sa ai curajul de a apara un film pe care l-ai apreciat, chiar daca are nota 5 pe IMDb sau dimpotriva, sa critici un film cu note peste 8, cum spunea cineva aici.


Acum trecand la partea a doua, cultura cinematografica, ce presupune mai exact? Pentru mine,cultura cinematografica inseamna sa stii,ba chiar mai mult, sa apreciezi ce s-a facut pana la tine, pana la era ta. Evident, nu tot, dar destul cat sa nu afirmi ca Disturbia e cel mai bun si original thriller facut vreodata.De aceea ca sa cunosc mai bine aceasta arta, m-am uitat la filme aproape din fiecare deceniu din ultimii 100 si ceva de ani. Nu esti demn de a te numi "cinefil", daca ignori trecutul cinematografiei. Ignoranta e cea mai grava si din pacate, exista din plin.

Problema descoperirii filmelor considerate de multi ca "must see" de fapt nu e o problema. Nu e o crima daca nu ne intersectam cu libraria ca sa facem rost de carti de specialitate, cand Internetul e atat de vast si iti ofera acces la orice informatie.

Si ca sa concluzionez, sunt genul de om pe care nu-l vei auzi spunand "This movie sucked!", ci "For me, this movie sucked!" E o diferenta mare intre cele doua afirmatii...

Sper ca my reply doesn't suck...ma confrunt momentan cu o durere de cap groaznica, amplificata de boxele vecinului in care rasuna ..da...manele :lol: :lol: :lol:, asa ca mi-a fost cam greu sa imi adun gandurile . :?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif