View Single Post
Old 08 Dec 2018, 12:51   #18
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880

Chiar mă așteptam să răsari!
Simplul meu punct de vedere este că ar trebui să demitizăm odată acest subiect și să demolăm definitiv această prejudecată referitoare la faptul că "românii sunt proști"...
De ce sunt proști? Că preferă alternativele entertainment-ului de calitate? Că nu au răbdare pentru filme profunde așa cum se vor a fi filmele românești, deși nu sunt cu adevărat? (aici exceptând filmele mungiene, puiene etc). Că nu au subtitrare?
De mi-ai plăti biletul și m-ai pune să aleg între În pronunțare și Mașinării Infernale, la ora 20:00, după o zi obositoare, știi unde m-aș duce? Exact. (chiar dacă sunt cinefilă). Dacă stau acasă, și am timp pentru mine, atunci m-aș apuca și de restanțe. Dar, nu care cumva, acele restanțe să fie teribile!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif