View Single Post
Old 12 Apr 2005, 09:56   #48
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Pitbull:
@Manelesux
Bine, mämicule, si dacä, precum spui "conflictul nu existä" (si-ntr-adevär, IN FOND nu existä - doar la nivelul formei), atunci de ce te ambalezi asa? Ce te mânä pe tine în luptä?
Altminterlea, eu dau cu pas. Zic cä si unul si altul am adus destule argumente, în mare parte valabile, fiecare are dreptate pânä la un punct, si s-o mai läsäm încurcatä de-acum încolo, cä-i astenizäm pe onorabilii.

Taticule, unde vezi matale lupta? Era doar un demers pedagogic care sa te lamureasca asupra unor confuzii. Ori esti dintre cei care considera ca scoala e un fel de razboi cu dascalii, in care daca reusesti sa copiezi inseamna ca i-ai fraierit si daca incasezi un 2 inseamna ca au ceva personal cu tine?

Acu in alta ordine de idei, sunt de acord cu ce incerci sa arati despre "nepotrivirea" intre opiniile maselor dezinformate/dezinteresate (prefer asa decat "chibitzi fraieri") si realitatea felului in care a evoluat SFul (nu s-a pretat dintotdeauna la elitismul "SFistilor competentzi"). Totusi, asta e o problema foarte generica de "superficial versus interesat", de distorsiune de marketing (viziunile deformate se datoreaza in primul rand insiderilor si mai putin eventualilor teroristi culturali dispusi sa submineze genul cu "silly monsters"). Deci nu are nici o treaba cu terminologia, cu chibitzii fraieri aiuritzi, cu competentza elitelor. Selfvictimizarea consumatorilor/creatorilor de SF (de orice nivel) nu cred ca (mai) este justificata si nici nu are cum sa faca bine promovarii genului. De bine de rau, tot Hollywoodul si gaselnitzele sale (Matrix, ultimele ecranizari dupa Dick) au adus in "ochiu boului" ideile clasicilor, considerate ca marginalizate in detrimentul alienilor si zombiilor acu vreo 20 de ani.

Oricum, ma mir ca n-ai comentat nimic la dilema mea anterioara: este Star Wars mai SF decat Calauza? Sper sa nu te ascunzi in spatele pârþului orgolios al lui Becali conform caruia cele doua titluri n-au ce cauta in aceeasi propozitzie.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif