View Single Post
Old 27 Jul 2015, 21:05   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by robertsandu:
Mai există însă o formă de manipulare, în sensul că unele filme nu se sfiesc (chiar par foarte entuziasmate) să facă bani pe seama unor tendințe sociale despre care producătorii știu foarte bine că sunt nocive. Orice film are dreptul să trateze un subiect, oricât de abject, imoral, de prost gust, nesănătos etc. este, atât timp cât există o distanțare între film și subiectul tratat sau măcar o zonă cât de cât neutră. Mai pe scurt, omul nu trebuie să înțeleagă că filmul sprijină un asemenea comportament, iar anumite pelicule, pe legea mea, chiar asta dau senzația.

Robert, daca toti cei care vad filme ar constientiza ca sunt manipulati, sau ar constientiza ce comportament social sprijina filmul la care se uita si de care sunt mai mult sau mai putin atrasi, atunci, nu cred ca se mai pune problema unei manipulari, ci, a unei dulci acceptari vizuale, o complacere tacita, de dragul unei evadari din corsetul realitatii. nu am idee cat de multi si cat de des, au simtit manipularea din filme. depinde si de varsta. copiii sunt cei mai vulnerabili, dar nici toti adultii nu se pot lauda cu o maturitate necesara pentru a discerne. manipularea din filme este o chestie direct proportionala cu gradul de educatie (cultura cinematografica) si poate, nu in ultimul rand, cu un oarecare plus la experienta de viata.
am auzit de atatea ori spunandu-se ca "filmul bate viata" si m-am gandit, deseori, ce anume da senzatia de "viu" a filmului. desigur, nu este greu de priceput ca aceea este "miscarea", dar tot ceea ce misca pe ecran este inducerea unei realitati controlate, ori asta este manipulare oricum a-i lua-o, in procent infim sau mai mare, depinde cat de aproape sau departe este de modelul real. asadar, problema nocivitatii este discutabila, atata vreme cat se constata o legatura directa intre influentarea negativa a comportamentului uman si manipularea lui prin filme, dar, in continuare, publicul devine un si mai mare consumator de filme, nu stiu cat de mult devine lucrul acesta, o problema la nivel mondial (ca la cel national nu cred ca s-a gandit cineva, vreodata), sau chiar daca este intr-adevar o problema, este una de morala si-atat. si cui ii mai pasa in ziua de azi de moralitate, mai ales de moralitatea din filme? ei?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif