View Single Post
Old 03 Jun 2010, 07:36   #189
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by mirodoni:
Din ce era ciobul chiar nu are nicio importanţă.

Mi s-a părut extrem de real. Mă întreb dacă e cumva cineva pe aici care a făcut parte din echipa filmului și ar putea să satisfacă această curiozitate a mea.

Originally Posted by foxyroxy:
Silviu este victima mediului in care a trait.

Dar ăsta nu e un motiv ca el să se răzbune pe oameni nevinovați, să-i sechestreze, să le pună viața în pericol, să violenteze grav un om al legii (care, oricât l-ați urî, face, prin existența lui, ca voi să puteți ieși din case fără a fi nevoie să purtați arme). E absurd să țineți cu infractorii chiar mult dincolo de garanțiile pe care le dau realizatorii (că tot voia Șerban să devină chezaș pentru hoțul ăla, „victimă a mediului”, cum spuneți voi).

Originally Posted by foxyroxy:
( mama plecata in Italia,tatal cred mai mult absent). Tot din opinie personala spun ca nici eu nu as fi vrut ca fratele meu mai mic de care am avut grija sa se intoarca la mama care l-a abandonat si de la care m-as fi asteptat sa il faca pachet si sa-l intoarca in Romania.

(Re-)vedeți Francesca, (re-)vedeți Offset, (re-)vedeți Niki Ardelean (toate, filme tratând problema emigrației) și veți înțelege singuri de ce echipa lui C.P. e peste cea a lui C.M. Dacă v-aș explica eu, ați disprețui adevărul numai pentru că e exprimat de mine.

Vedeți filmul nemțesc câștigător al ultimului premiu omolog Fluierului la Veneția, Taverna lui Akin (care are premiera în România vinerea viitoare), și veți avea o revelație în legătură cu diferența dintre cinematografia românească și cinematografia europeană. „Ei” pot să impresioneze și fără să se ia în serios cu ostentație gravă așa cum tot fac ai noștri („cât s-o mai putea”, vorba unui personaj din Patul conjugal).
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 03 Jun 2010 at 10:36.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif