View Single Post
Old 11 Feb 2005, 22:44   #9
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@Pitbull (mi-a fost oarecum sa incep asa: “draga Pitbull”

1. Filmul sovietic a fost – cu micile exceptii care confirma regula - o uriasa si grosiera opera de propaganda comunista din care a fost evacuata viata…

2. Am retinut, deci pretuiesc, din filmografia sovietica:
rusul Tarkovski (tot), armeanul Serghei Paradjanov (Sarkis Paradjanian) (“Sayat Nova”), georgianul frantzuzit Otar Iosseliani (“Pastorala”, “Favoritii lunii”, “Si lumina s-a facut”), georgianul Tenghiz Abuladze (“Copacul dorintei”, “Caintza”), Alexei Gherman (“Prietenul mei Ivan Lapshin”, “Proverka na doroghe” (Verificarea in misiune”), Nikita Mihalkov ("Raba liubvi" ("Sclava iubirii" – admirabila Elena Solovei, „Piesa neterminata pt o pianina mecanica”), Aleksandr Sokurov (Elegiile – inclusiv epizodul dsp Tarkovski + cele trei filme dsp Lenin, Hitler si imparatul Hirohito, cu ultimul e present la Berlin in acest an – asteptam relatari ca la fotbal de la ALS ).
In rest, mici si fericite “accidente” de creatie, care nu prea conteaza. Ceea ce ma sufoca la filmele sovietice este “propaganda” de tip buldozer (M. Moore e un naiv copilash in acest domeniu…) si toposul saracit, cenusiu, de “zona” agitata…

3. Din filmele sovietice am retinut admirabile partituri actoricesti – chiar actori exceptionali, majoritatea dintre ei s-au filmat, deloc intamplator, in filmele lui Tarkovski:
Innochenti Smoktunovski, Natalia Bondarciuk (in Solaris), Margarita Terehova (mama din “Oglinda”), Oleg Iankovski (rusul nostalgic din “Nostalgia” si in “Oglinda”), Aleksandr Kaliaghin, Nikolai Grinko (in “Andrei Rubliov”, “Oglinda”, “Solaris”, “Stalker”), Aleksandr Solonityn (in “Andrei Rubliov”, “Oglinda”, “Solaris”, “Stalker”), Aleksandr Kaidanoski (in “Stalker” e chiar stalkerul), Alexei Batalov, Inna Ciurikova, Alisa Freidlih, Oleg Menshikov…

Mai discutam daca se face interesant si… daca nu murim (vorba lui Lev Tolstoi)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif