Thread: Oscar 2017
View Single Post
Old 08 Oct 2017, 06:17   #7
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Merita Manchester by the Sea. Un film extraordinar. Dar nici cu Moonlight nu mi-e rusine. La la land e de Cartoon Network, sa fim seriosi. Un film mai superficial, mai cu dedicatie si fara nici o melodie memorabila (vorbim despre un muzical sa nu uitam), nu am vazut in viata mea. In ultimii ani Oscarurile s-au dat bine. Revolutia a inceput cu Crash care a surclasat nesperat Brokeback Mountain, si a ajuns la ultimele editii cu mari suprize, pentru ca ultimele 3 editii au avut un favorit cert dar de castigat a castigat tot timpul altcineva. Asadar, lucrurile au evoluat in bine. Nu au mai fost votate filmele cliseu gen American Sniper sau cele comerciale, vezi LOTR.
Cine credea ca 12 Years a Slave o sa bata Gravity; Birdman pe American Sniper; Spotlight pe The Martian / The Revenant si bineinteles, Moonlight pe La La Land?

Pentru ca e o moda sa contesti si parca capeti o anumita valoare, or sa fie multi care gasesc numeroase alte exemple ce in opinia lor erau poate mai bune ca intreaga lista de nominalizari. O fi, nu spun nu. Nu am vazut toate filmele dintr-un anumit an calendaristic ca sa am o parere exhaustiva pe marginea acestui subiect. Vorbesc strict de lista scurta de propuneri. Strict din acele filme pe care am incercat sa le parcurg ca sa am habar cand urmaresc ceremonia de decernare a statuetelor, parerea mea e ca au castigat exact cele care trebuiau.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif