Thread: "Breaking Bad"
View Single Post
Old 15 Dec 2010, 16:40   #17
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Tocmai ce-am vazut Musca aseara, mai am doua episoade si termin si seria 3.
Trebuie sa te contrazic, serialul nu evolueaza in calitate, e mult mai bun decat atat, isi impune un standard ridicat inca de la inceput, si apoi e constant, ceea ce nu se poate spune despre multe alte seriale, de valoare de altfel, daca care cam merg in zig-zag-uri.
Musca mi s-a parut foarte bun, e preferatul meu dupa episodul pilot.

Referitor la Dexter, nu va impartasesc parerea cum ca M.C. Hall ar fi amator prin comparatie cu Cranston, mie imi pare un actor foarte bun, ce are o mereu o performanta remarcabila intr-un serial bun, dar totusi cam alternant in calitate.

In fine, eu sunt un fan al ambelor seriale, si mi-e imposibil sa nu le compar, mai ales cand sunt atat de apropiate in subiect. Apropiate in ideea de a arata si cealalta parte, si imaginea raului, dar totusi diferite ca abordare. Ma gandeam ca Dexter e povestea criminalului ce invata sa devina un om obisnuit, bun, moral. Breaking Bad e povestea omului obisnuit ce invata sa devina criminal.

Imi place contrastul, destul de subtil de altfel, intre imaginea pe care Walter o are despre sine, si ceea ce devine de fapt. Justificarea sa ca face totul pentru familie isi cam pierde din valoare odata cu trecerea timpului. Daca la inceput era un fel de martir ce a fost nedreptatit toata viata, mai apoi circumstantele si alegerile sale il transforma tot mai mult in ceva ce nu poate recunoaste ca este. Cand a lasat-o pe fata aia sa moara, a cam trecut de partea cealalta a moralitatii, cam asta a fost si ideea in Musca, asta a vrut sa se evidentieze, un moment crucial in transformarea lui Walter.
O atitudine mai sanatoasa, dar nu la fel de interesanta ce-i drept, o are Jesse. Accepta ca esti "the bad guy".
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif