Thread: Eragon
View Single Post
Old 14 Dec 2006, 15:37   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Eragon

Totul a inceput acum un an cand am vazut in librarii o carte cu un nume cu rezonante ciudate: Eragon. Dragonul de pe coperta nu parea cine stie ce atragator, iar stilul cartii mi s-a parut oarecum infantil, prin urmare n-am cumparat-o si nici n-am citit-o atunci cand mi-a picat in maini. Dar de la carte la film e cale lunga, asa ca am intrat la Eragon cu inima curata, desi cu vagi asteptari de dezastru (deh, presa internationala).

Concluziile? Un fantasy pentru copii, la care un adult trebuie sa inchida ochii de prea multe ori (dragonul este acusica de marimea unui manz si peste doua minute e ditamai lighioana? come on! :lol, cu unele efecte speciale care arata misto (batalia), dar cu altele destul de rudimentare (ochii albastri ai lui Eragon, Robert Calyle/Durza excelent machiat, dar neglijat la capitolul SFX si CGI) si cu un dragon interesant, dar nu intrutotul convingator. A, plus peisaje interesante, pe care regizorul Fangmeier le panorameaza scolareste si prea incapatzanat...

Dezamagirea cea mai mare: actorii. Dupa un rol aproape identic in "Dungeons & Dragons", dar de cealalta parte a baricadei, Jeremy Irons isi "condimenteaza" cariera cu un rol destul de isteric ca Brom, inteleptul cavaler care il pregateste pe Eragon sa lupte impotriva regelui Galbatorix. John Malkovich nu face decat sa se incrunte putin si sa-si dezveleasca dintii cand urla la Durza si-i striga sa-i fie adus Eragon. Robert Carlyle se incrunta si el si-si flutura degetele cu unghii albastre si incovoiate prin aer, dar cam atat. Prin urmare trei actori f. buni, in trei roluri de doi lei, pe care nu o sa-mi explic niciodata de ce le-au acceptat. De ceilalti actori nu are rost sa mai scriu, ca nu m-au impresionat cu nimic.

Voila, inca un film fantasy bifat...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif