View Single Post
Old 17 Jun 2013, 19:19   #73
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by anaemona:
varu, ai fost in Bhutan? 200$/zi de persoana sau pe familie? foarte frumos ca au turismul atit de scump si isi permit sa vinda mincarea atit de ieftin.

200$/persoana/zi.

N-am fost, iti dai seama. Citisem pe undeva asta. In afara Europei am fost in cateva tari din Asia indepartata (China, Thailanda, Malaezia) si cateva de prin Orientul Mijlociu (Egipt, Iordania, in Siria am fost cu vreo 3 luni inainte sa inceapa omorul), dar astea sunt tari normale prin comparatie cu Bhutan-ul care cred ca e printre cele mai ciudate tari de pe pamant. Si una dintre cele mai greu de patruns, cu vreo 10000 de turisti/an.

Mai citisem ca au un concept din asta, ei masoara totul in GDH (Gross domestic happiness) nu in GDP, ca n-au niciun semafor pe teritoriul tarii (folosesc oameni pe post de semafor), ca introdusesera tv-ul si internetul de curand, ca regele e venerat ca un zeu si ca regele are 4 neveste si cele 4 neveste sunt surori intre ele (kinky), ca fumatul de orice fel e interzis, dar au lanuri intregi de marijuana, ca au o gramada de penisuri pictate prin temple, ca e singura tara de pe pamant a carei numar de hectare de padure creste de la an la an. Plus: sa traiesti mii de ani storcosit intre India & China si sa-ti pastrezi cultura & identitatea proprie e ceva.

Daca as castiga la loto, m-as duce pana in Bhutan

http://www.youtube.com/watch?v=rcoQjoZ6toI

Last edited by varu : 17 Jun 2013 at 22:58.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif