View Single Post
Old 11 Jul 2013, 15:21   #1496
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ok, beauty is in the eye of the beholder. Insa a impartasi cu altii e un aspect important. Opera de arta in sine e un mod prin care autorul comunica cu alte persoane. Cum ar fi fost daca Proust ramanea extaziat de privelistea aia si se gandea "meh, by default altii sunt porci sau diferiti, n-are rost sa impartasesc cu ei ce simt..."?

Mi-am pus si eu mai demult problema daca are rost sa scriu pe forum un mesaj mai lung despre vreun film, avand in vedere ca oricum putini citesc si din acestia maxim cativa chiar o sa incerce filmul. Ei bine eu zic ca merita din plin. In primul rand e un mod de transmite mai departe ceea ce ai primit atat de la autorii filmului cat si de la altii care au scris despre film. Nu poti sa te astepti ca valorile importante pentru tine sa se raspandeasca de la sine. Daca tie iti plac filmele de arta si te "bucuri singur" cand le vezi, iar altora le plac filmele cat mai moderne cu efecte speciale si vorbesc peste tot despre ele, ia ghici cum vor evolua vanzarile de bilete si implicit finantarile pentru filme noi?

In al doilea rand e o expunere la realitate, o armonizare a lumii tale interne cu exteriorul, lucru foarte important. Da, e neplacut ca sa scrii plin de entuziasm despre un film la care tii si altul sa vina si sa-ti zica ca e o porcarie. Poti sa stai imbufnat si sa zici ca n-are rost sa mai scrii pe forum ca n-ai cu cine vorbi. Dar guess what, daca te duce capul atunci poti invata mult din contradictie. De ce altora nu le place ce-ti place tie? Cum poti sa raspunzi si care sunt consecintele? Sunt lucruri foarte utile si in viata de toate zilele, nu doar in taramul artei sau a forumului.

Dar deh e mult mai comod sa fii un consumator egoist de filme care nu da nimic inapoi, i se pare ca e buricul pamantului si cine nu gandeste sau simte ca el e un porc/ prost/whatever. Foarte multi oameni gandesc asa.
  Reply With Quote sendpm.gif