Thread: "Agora"
View Single Post
Old 27 Apr 2010, 10:04   #121
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Am vazut si eu recent filmul si mi s-a parut foarte bun. As vrea in urma lui sa evidentiez un fapt: lipsurile celor credinciosi sunt mai grave decat lipsurile credintei lor, ei intelegand si luand din religie ceea ce au capacitatea si mai ales vointa sa inteleaga. Multitudinea de laturi si interpretari ce au putut fi date religiei au facut ca aceasta sa devina un calau al stiintei, al multor oameni, al unor valori demne de bagat in seama, dar care nu corespund credintei. La urma urmei ma intreb cat il mai modeleaza credinta pe om si nu omul modeleaza credinta. Amintesc in acest sens exemplul preotilor care pot jongla (si o fac) cu frazele biblice in diferite scopuri (incat si ei au senzatia ca zic bine de multe ori...). O persoana care priveste de undeva din afara poate observa cu usurinta cum acest lucru merge folosit ca o metoda de manipulare pentru cei influentabili si fara gandire complexa, care nu pot desprinde suprafata de continut. Povestea Hypatiei a fost adusa in film cu interesante elemente ce-ti lasa de gandit. Chiar vroiam sa vad un film care sa scoata in evidenta efectele deloc benefice ale religiei si sper mai vad pe viitor acest subiect exploatat si din alte unghiuri. Sunt curioasa cam cu ce semne de intrebare raman acei religiosi cu ochii incetosati cu care ma tot lupt eu ... din pacate am observat ca nu prea raman decat cu senzatia ca filmul e varza, neinteresant etc

Last edited by copila_satanista : 27 Apr 2010 at 10:08.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif