View Single Post
Old 18 Apr 2015, 15:01   #89
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
din pacate nu prea am acces la filme romanesti actuale. merci djinhis pentru link! insa as vrea sa mentionez cateva elemente, care cred ca trebuie luate in seama atunci cand analizezi felul in care spectatorul isi alege un film. asta din cate observ eu de ceva timp, frecventand movie rent club-ul meu si salile de cinema, citind coperti de discuri si anunturile filmelelor ce ruleaza in sali, reviste de cinema, etc.
deci ar fi:
1. star sitemul - in primul rand, cred, oamenii prefera filmele cu un actor, star de prima mana (bruce willis, tom cruise, etc.),in rolul principal. dupa care urmeaza filmele cu actori mai putin populari, care au primit un oscar de obicei, dar care nu sunt staruri de prima mana.
2. genuri - spectatorii sunt dispusi sa aleaga un film de gen, chiar daca actorii nu sunt prea cunoscuti: actiune, comedie, sf, horror - genuri care ruleaza de obicei la cinema. insa filmele de gen sunt foarte populare la inchirieri si vanzari de discuri, iar genurile se extind si la subgenuri ca horror japonez, action-thriller coreean, kung fu chinez, etc
3. festivaluri si premii - aici ar intra si filmele romanesti, la foreign movie si independente. nu ruleaza la cinema, n-ar umple nicio zecime de sala. se inchiriaza in schimb, dar mai rar, se vand la fel. reviewul se bazeaza doar pe premiile primite. coperta e umpluta de stelute si simboluri ale festivalurilor, sudance, toronto, cannes in cel mai bun caz. la mine la club la sectiunea international exista 4,3, 2, moartea dl lazarescu si 12.08 a l'est de bucarest. nu stiu daca le-a inchiriat cineva. au sfarsit cumparate de mine dupa ce au fost scoase de pe raft.

cum s-ar aplica aceste puncte la productiile romanesti? spectatorii din romania nu cred ca difera prea mult de ceilalti.

1. star sistem in romania nu exista actualmente. inainte de 89 exista, existau actori care 'faceau' un film. oamenii mergeau sa vada un film cu Florin Piersic, Toma Caragiu, chiar Sergiu Nicolescu. acum nu stiu daca exista vreun actor/actrita de dragul caruia ar merge cineva la cinema sa vada un film sau ar cumpara un disc. poate Luminita Gheorghiu!?
2. genuri - exista filme de gen romanesti actualmente? toate par a se incadra la drama. drama jurnalistica as zice eu (mungiu era jurnalist la origine si filmele lui par a fi articole de ziar). inainte existau comedii, care se urmaresc si acum la tv si pe internet: BD-urile, filmele lui saizescu. in prezent nimic semnificativ. eu cred ca aici ar exista un mare potential nefolosit. comedie, horror (de ce nu?), film politist, cu alte cuvinte un film de gen, dar care ar avea un stil romanesc. nu ar fi nevoie de productii mari si efecte speciale. filmele s-ar putea realiza pe structura genului respectiv, avand aceasta componenta comerciala, dar, in acelasi timp ar putea constitui un comentariu social. combinatia aceasta cred ca ar face ca spectatorul sa-l aleaga.
3. despre filme de festival s-au spus deja foarte multe, n-am mare lucru de adaugat.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 18 Apr 2015 at 15:05.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif