Thread: "Inception"
View Single Post
Old 07 Aug 2010, 15:56   #219
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by victor:
Hai ca ma bag si eu ca musca-n lapte.

In primul rand pentru ca nu am vazut filmul si apoi pentru ca am carente mari in cultura cinematografica.

Totusi intreb si eu ce e ala filmul unei generatii ? Faptul ca un blockbuster mai are si ceva bun in el il face filmul unei generatii ? Ce ne facem cu filmele care au valoare mult mai mare decat un Matrix , Dark knight sau mai nou Inception ? Pai daca cantitatea dicteaza influenta unei generatii de ce nu manelele?
Adica Matrix a marcat generatia 90 ? NBK,Pulp fiction, Fight club pe cine a impresionat?

Scriu asta in primul rand pentru ca The Dark Knight mi se pare un film de duzina si daca au fost oameni impresionati, marcati sau mai stiu eu ce de el apoi nu vreau sa mai aud recomandarile lor. Ma voi baza pe alte opinii.

Ai dreptate dar vorbeam de block-bustere nu de Pulp Fiction sau Fight Club... Nu a zis nimeni ca Matrix a marcat generatia anilor 90 din punct de vedere cinematografic ci doar ca a fost senzatia anilor 90... Sunt filme mai bune ca Inception si The Dark Knight dar acele filme nu le poti considera block-bustere...

Cat despre Armond White, este o persoana inteligenta dar in acelasi timp un ipocrit care nu-si doreste altceva decat sa atraga atentia. In momentul in care scrii cronici poztive si ridici in slavi filme precum (si-aici am sa dau multe exemple) Jonah Hex, Grown Ups, The Losers, The Last Song (Miley Cyrus), G.I. Joe, Transformers: Revenge of the Fallen, Land of the Lost, Dance Flick, Confessions of a Shopaholic sau Transporter 3 si lista poate continua, iar Inception, Toy Story 3, A Prophet, Up In The Air, The Messenger, An Education, Inglorious Basterds, District 9, Up, The Curious Case of Benjamin Button, The Reader, Synecdoche New York, There Will Be Blood sau Assassination of Jesse James sunt ridiculizate si desfiintate iti pierzi orice credibilitate...

Daca Armond White e de urmarit, Roger Ebert, Richard Roeper, Peter Travers, Kenneth Turran sau Todd McCarthy ce mai sunt ? Am uitat de Rex Reed un alt fundas care a ajuns critic...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif