Thread: Oscars 2012
View Single Post
Old 26 Feb 2012, 20:32   #198
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by sergiuseling:
Originally Posted by Lecart:
Deocamdata am o oarecare nedumerire la Best Editing, din experienta profesionala, nu inteleg cum a fost nominalizat The Descendats (proaspat vazut) in defavoarea Tree of Life.

The Descendants e sigur printre primele 3 filme la categoria asta. Chiar a luat premiul breslei editorilor americani pentru cel mai bun montaj într-un film dramatic, iar Tree of Life n-a fost nici măcar nominalizat acolo.
Așa că dacă printr-un miracol Tree of Life ar fi fost nominalizat un alt film ar fi fost eliminat. În niciun caz The Descendants.



Am dat ca punct de comparatie The Descendants pentru ca l-am vazut acum cateva ore, il am proaspat in minte - si mi s-a parut un montaj corect, onest, tacut - si-atat. Nu stiu ce se-ntampla in The Artist, insa.

In Tree of Life ai montaj creativ, de atmosfera, in primul rand, si sunt acolo cateva cut-uri care m-au atins in mod deosebit. E eclipsat de imagine, intr-adevar - motiv pentru care montajul e mult mai merituos, iar editorul are responsabilitate considerabil mai mare, participa la film.

E vorba de montajul dictat de decupajul scenariului (ex: The Descendants) vs. montajul constructiv, care da forma si fond, iar in unele cazuri 'rastoarna' viziunea initiala a regizorului intr-un produs finit de calibru mai mare (ex: Tree of Life).
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif