View Single Post
Old 19 Jun 2013, 18:07   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Multumesc pentru pasuire!

Voiam sa vad filmul acesta de ceva vreme, pentru ca Bob Clark mi se pare un regizor interesant. Sigur, el este "autorul" lui Porky's si Baby Geniuses, dar la inceputul carierei a aratat ca are si o "dark side", in special in sinistrul "Dead of Night" (cunoscut si ca "Deathdream"), un horror care raspundea starii natiunii la momentul razboiului din Vietnam.

Cred ca "Black Christmas" mi-a placut cel mai mult dintre filmele sale. E greu de spus cat de mult din ce se petrece urmareste o formula pre-stabilita si cat de multe sunt inovatii pe care acest film le aduce genului horror. Cred ca cel putin doua viitoare clisee ale genului se datoreaza lui "Black Christmas": 1) POV-ul din perspectiva crimonalului (popularizat ulterior in "Halloween", desi trebuie sa-l intrebam pe John Carpenter daca nu a fost cumva inspirat de "Peeping Tom") si 2) realizarea socanta in ultimul act a faptului ca ucigasul se afla de la bun inceput in aceeasi casa cu sarmanii protagonisti. In rest, sigur, avem o gramada de imprumuturi din giallo (in special de la Mario Bava), care sunt si acestea oarecum nouatati in cinematografia americana de gen.

Dincolo de importanta de film cult pe care "Black Christmas" o are in istoria slasher-ului, filmul se tine bine dupa aproape 40 de ani. Realizatorii exploateaza la maxim locatia pe care o au la dispozitie, cu destul de multa inventivitate vizuala. Olivia Hussey, Keir Dullea si John Saxon au destul talent actoricesc cat sa eclipseze restul interpretarilor (mai putin fericite, as zice eu). Si, evident, o importanta considerabila acordata fondului sonor, in special acele voci distorsionate de la celalalt capat al telefonului, cu adevarat creepy.

Asadar, per ansamblu, cred ca filmul merita vazut nu doar ca o simpla curiozitate. Nu este un clasic, totusi, mai degraba un cult. Cred ca 2 stele sunt potrivite.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif