Thread: Oscar 2019
View Single Post
Old 28 Jan 2019, 15:27   #1
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Oscar 2019

Un singur lucru ma impresioneaza pozitiv la editia de anul acesta: nominalizarea Black Panther la cel mai bun film. Nu am sa ma plang ca restul fanilor oscarurilor ca nu a primit si nominalizare pentru regie etc. Ma multumesc cu ce e si aceasta nominalizare, pentru mine, sterge ori ce alta gresala facuta de academie anul ista si primeste o mare bila alba.

M-am bucurat sa vad Black Panther la cinema si pot spune sincer ca dupa vizionare aveam un sentoment de "ma bucur sa exist intr-un timp in care un film ca Black Panther primeste aclamare internatioanla".

Well... daca ati vazut din filmele nominalizate, lasati impresii. Nu am vazut multe din ele insa am vazut Roma asa ca:

Roma este un film plin de viata. Nu sunt multe de zis despre film, din partea mea pentru ca recunosc, mi-a fost greu sa-l inteleg. A fost unul din acele filme pe care le privesti in intreaga-i imagine/ anvergura si abia apoi apar idei, franturi de sentimente ( pe care ar fi trebuit sa le simti in timpul filmului) etc. Dar este parerea mea si e foarte posibil sa fie una subiectiva doarece am fost dezamagit de faptul ca nu am vazut mai mult din ceea ce l-a facut pe regizor (fiind un film biografic) sa devina... regizor. Mi-ar fi placut sa vad mai multa istorie cinematografica. Probabil ca regizorul a simtit ca ar fi devenit cliseistic cu o astfel de abordare si s-ar fi abatut clar de la intentia princiapala a capodoperei. Probabil.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif