View Single Post
Old 29 Mar 2010, 02:31   #42
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
La recomandarea unei prietene am vazut si eu 500 days of summer. Daca ar fi sa ii dau o nota, aceasta ar fi 8/10, poate parea cam mare insa pe mine m-a binedispus acest film, m-a facut ''sa traiesc'' povestea lor, ca si cum ar fi a mea proprie.
E puternic ancorata in realitate, se trece usor de la incertitudine la speranta, de la tristete la bucurie. Oricare din noi putem ''sa fim in al 9-lea cer'' iar mai tarziu sa ne trezim ''trantiti la pamant, in noroi''.
Mi-a placut scena in care erau puse laolalta ''expectation'', ceea ce eroul nostru spera sa se intample si ''reality'', ceea ce se intampla in realitate.
Ca si in viata de zi cu zi, incercam sa gasim motive, incercam sa intelegem de ce ni se intampla sau nu anumite lucruri, insa raspunsul il gasim intr-un cuvant banal, ce il folosim deseori : "soarta'' sau ''asa a fost sa fie''.
Iar in final, intotdeauna dupa vara vine toamna, insa aceasta nu vine asa cum ne-am fi asteptat cu melancolie si tristete ci vine cu multa ''speranta''
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif