View Single Post
Old 10 Mar 2015, 14:50   #17
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ambele semnificatii ale titlului se potrivesc. repriza, se refera la perioada de nevroza acuta a lui Phillip, atunci cand, iremediabil, ajunge la clinica, iar manifestarile sale, sunt clar, simptomele unei boli psihice destul de grave. la reluare, ai gasit chiar tu semnificatia si dupa mine, ar putea sa insemne incercarea lui Phillip, dupa criza, sa reia relatia cu Kari, intr-un fel, simbolic, sa revina in lumea plina de viata, cu ajutorul ei. evident, aceasta reluare, a fost un esec.
si ca exemplific ceea ce am scris in mesajul anterior, despre natura relatiei dintre cei doi baieti, mi-a ramas in minte, scena de la inceputul filmului, aceea in care Erik merge la spital sa-l aduca pe Phillip acasa. imaginile vorbesc de la sine. se simtea incarcatura emotionala din spatiul mic al masinii, in care erau mai erau si cinci persoane. Erik il privea pe Phillip cu compasiune, iar Phillip, aflat pe scaunul din fata, simtea acest lucru, se simtea comunicarea tacita dintre ei. apoi a urmat micul popas la malul marii si rememberul si....camera care le surprindea reactiile in timpul acestuia...excelent filmat totul, intr-un decor natural sublim. pot spune ca din momentul acela, filmul mi-a cucerit atentia definitiv!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif