View Single Post
Old 20 Jun 2011, 00:54   #1
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cele mai bune filme cu super-eroi!

Nu stiu daca exista topic, nu mai caut, dar daca e inseamna ca e mort si ingropat si revitalizam aici.
Titlul spune destul de multe. Un loc de discutii pentru toti admiratorii personajelor Marvel, DC Comics, Vertigo Comics, Dark Horse Comics si altele. Puteti da sugestii de filme, prezenta trailere, intocmit topuri din orice gen si stil de banda desenata.

Voi da startul printr-un top 10 personal. Let's Go:

1. The Hulk - 2003 - in regia lui Ang Lee - se stie foarte bine ca regizorul taiwanez este un versatil fara pereche, iar pt. mine o interpretare meseriasa a personajului favorit Marvel face toti bani cu o distributie care ii cuprinde pe Eric Bana, Jennifer Conelly, Sam Elliot si Nick Nolte. Imi place cum regizorul si scenaristii apeleaza catre partea psihologica a personajului aducand in atentie si problema parintilor care distrug vietile copiilor lor.

2. X-Men 2 - 2003 - in regia lui Bryan Singer - unul dintre cazurile in care o continuare merita mai mult decat prima parte. Un film care se deschide aproximativ superb cu introducerea lui NightCrawler si bataia cu politistii. Elemente de thriller excelente, confruntarea de la casa mutantilor antrenanta, un blockbuster in spiritul Marvel plin de vitalitate si calitati.

3. Iron Man - 2007 - in regia lui Jon Favreau - cu un Robert Downey Jr. in forma maxima, destul de multa indrazneala ironica pt. un film asa mainstream (mesaj semi-pacifist, character from bad ass to good baby face, etc.), dar entertainment 100%.

4. Batman - 1989 - in regia lui Tim Burton - are film asta vreun cusur? Eu nu am gasit niciunul.

5. The Incredible Hulk - 2009 - in regia lui Louis Letterier - asteptam cu frica un esec, dar iata ca am avut noroc de data asta. Mult mai concentrat pe partea de actiune, bine directionata de astfel de catre un francez cu lectiile facute la Hollywood, Edward Norton interesant cu globul ocular verde, Hulk cu totul altfel decat in 2003.

6. SpiderMan 2 - 2004 - in regia lui Sam Raimi - Alfred Molina ca turnat in rolul lui Otto Octavius, Raimi are darul de a-l maturiza pe Spidey asta si datorita interpretarii pline de farmec a lui Tobey Maguire.

7. Hellboy - 2004 - in regia lui Guillermo Del Toro - un comic movie neobisnuit cu un personaj neobisnuit. Ron Perlman parca nascut pentru a-l interpreta, Del Toro in verva sa sinistra aducand plusuri de originalitate.

8. Batman Begins - 2005 - in regia lui Christopher Nolan - un altfel de Batman, un altfel de Gotham si o lectie despre cum se poate construi un film foarte bun in ciuda faptului ca inaintasii au avut multe de spus (vezi Tim Burton)

9. The Dark Knight - 2008 - in regia lui Christopher Nolan - mai adaug si eu?

10. The Punisher - 2004 - in regia lui Jonathan Hensleigh - pastreaza o verva old school pe tot parcursul lui, Thomas Jane confera personajului sau o agresivitate plina de tristete, scene de actiune bine plasate (aparitia asasinului cu chitara memorabila - actorul in cauza e cantaret de country) desi servite pe un story ultra resapat si aproape fara viitor.


Dezamagiri: Daredevil, Batman&Robin, Elektra, Green Hornet, Origins: Wolverine si cred ca mai sunt, dar nu imi vine mie acum in minte.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif