View Single Post
Old 03 Mar 2021, 13:21   #10
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Am NOUTĂȚI în cazul dosarului penal 22267/3/2020/a1

În data de 19 februarie s-a încheiat faza judecății preliminare, care a contatat justețea rechizitoriului întocmit de DNA și trimiterea în judecată a fostei conduceri a CNC.
Instanța de la Curtea de Apel a respins ca NEFONDATĂ contestația formulată de Eugen Șerbănescu. Și pe bună dreptate!
Apropo, Șerbănescu susține că i s-a înscenat tot ce i se întâmplă.
ÎNTREBARE: cine ar fi interesat să îi confecționeze un dosar penal lui Șerbănescu?
Dacă cineva ar fi vrut să îi facă asta, putea să i-o facă de zeci de ori când încă era director general al CNC nu aștepta să iasă la pensie și după asta să îl trosnească. Logic!

Sursa: portal.just.ro
Complet: S1 C5 CONTESTAŢII
Tip solutie: ca nefondat
Solutia pe scurt: Încheierea nr. 68/CP - În baza art. 425 ind. 1 alin.(7) pct.1 lit.b) rap. la art.347 C.Proc.Penală respinge ca nefondată contestaţia formulată de contestatorul inculpat Şerbănescu Eugen împotriva încheierii pronunţate în data de 10.12.2020 de judecătorul de cameră preliminară din cadrul Tribunalului Bucureşti, Secţia I Penală. În baza art. 275 alin. (2) C.proc.pen. obligă contestatorul inculpat la plata sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariul cuvenit apărătorului din oficiu al intimatei inculpate Dincă Gabriela, în cuantum de 627 lei se suportă din fondurile Ministerului Justiţiei. Definitivă. Pronunţată în şedinţă de cameră de consiliu, azi, 19.02.2021.
DOCUMENT: Încheiere finală camera consiliu 68/2021 19.02.2021

Acum, Curtea de Apel va întoarce dosarul penal 22267/3/2020/a1 la Tribunalul București și se va intra în faza următoare a procesului penal: JUDECATA PROPRIU ZISĂ!

Dar mai există o problemă...
Din păcate, alături de cei doi inculpați, Șerbănescu și Stejeroiu, a mai fost trimisă în judecată și o doamnă fost inspector, DINCĂ GABRIELA care este NEVINOVATĂ. Ghinionul ei este că a fost subalterna inculpatei Carmen Stejeroiu care a falsificat acte, documente și i le-a dat lui Dincă să le semneze. Această doamnă Dincă Gabriela s-a ales cu dosar penal din naivitate, nu și-a dat seama ce fel de șefi are. Din șpăgile de miliarde s-au împărțit la CNC, la Dincă nu a ajuns nici un leu șpagă. Doamna Dincă Gabriela trăiește modest și nu are bani să își plătească un avocat, de aceea a solicitat un avocat din oficiu care să o apere, ori ea are nevoie de un avocat bun penalist care să convingă judecătorii că ea nu a fost complice nici cu Șerbănescu, nici cu Ștejeroiu, ci a fost o VICTIMĂ a celor doi inculpați. Sper ca instanța de judecată să își dea seama de acest fapt și să o achite sau măcar să o scape cu o condamnare penală cu suspendare. Spre deosebire de Eugen Șerbănescu și Carmen Stejeroiu care sunt amândoi pușcăriabili.

NOTĂ: Eu am intrat în posesia finalului rechizitoriului DNA în baza căruia inculpații au fost trimiși în judecată și în care este calculat prejudiciul care l-a produs cinematografiei fiecare inculpat în parte, dar nu știu cum să îl postez pe cinemagia. Încerc să îi postez pe pagina mea de Facebook diana.grigoriu.67@facebook.com

Când fosta conducere a cinematografiei va ajunge în pușcărie, voi simți că întineresc. Și pentru că mi-au mâncat 10 ani din viață, spunând ca eu sunt o nebună care văd hoți peste tot, sper sa fie condamnați tot la 10 ani de închisoare. Și încă e prea puțin: Ceaușescu i-ar fi împușcat!
__________________
"Nihil Sine Deo"

Last edited by mafalda : 23 Aug 2021 at 10:28.
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif